Zamknij

Rzecznik prezydenta oburzony wezwaniem opozycji: To jest zwykłe chamstwo

18.02.2020 13:34
Błażej Spychalski
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Opozycja wzywa prezydenta do niepodpisywania ustawy, która ma zagwarantować TVP i Polskiemu Radiu blisko 2 miliardów złotych tytułem rekompensaty za utracony abonament. W PO, Lewicy i PSL mówią jednym głosem o transferze pieniędzy na propagandę kosztem zdrowia obywateli. Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy uznał, że zestawienie obu spraw jest „zwykłym chamstwem” i grą na wynik w kampanii wyborczej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Andrzej Duda zadecyduje wkrótce o losie ustawy abonamentowej. Wszystkie znaki wskazują, że podpisze ustawę, gwarantując tym samym transfer ogromnych pieniędzy podatników na rzecz mediów publicznych.

Zobacz także

Los miliardów dla TVP i Polskiego Radia elektryzuje opinię publiczną. Rządzącym odbija się głośny, a zarazem nośny zarzut opozycji o odrzucaniu miliardów na rzecz chorych kosztem prorządowej propagandy.

Takie głosy docierają już nie tylko do parlamentarzystów PiS. Zestawienie wsparcia na TVP ze środkami na onkologię zdenerwowało rzecznika prezydenta. Europoseł z PO Andrzej Halicki stwierdził wręcz, że podpis prezydenta pod ustawą abonamentową będzie „wyrokiem dla wielu tysięcy osób”.

Zobacz także

Błażej Spychalski skomentował to porównanie na antenie TVP Info.

Politycy opozycji cynicznie używają tego rodzaju argumentów, bo mamy kampanię wyborczą

- powiedział Schypalski.

Słowa, które padają w ostatnim czasie są, chcę użyć rzeczywiście mocnego słowa, po prostu haniebne. One nigdy nie powinny padać. Takie przeciwstawianie dwóch rzeczy, z jednej strony rekompensaty (dla TVP i PR), która jest efektem decyzji podjętych przez PO i PSL, z kwestiami związanymi z chorymi na raka, z leczeniem onkologicznym, nie powinno mieć miejsca. To jest zwykłe chamstwo

- powiedział rzecznik prezydenta.

Posłuchaj podcastu

Po czym wyliczył nakłady na służbę zdrowia czynione za rządów PiS.

Zobacz także

Wiem, że potrzeby są wielkie. Ale jeżeli na początku 2015 r. przeznaczono 71 mld zł na służbę zdrowia, a dzisiaj przeznaczamy na służbę zdrowia ponad 104 mld zł; jeżeli z inicjatywy prezydenta udało się w końca uchwalić Narodową Strategię Onkologiczna, dokument, który mówi o tym jak będziemy walczyli z rakiem przez następne 10 lat, to widać, że jest czynione bardzo dużo

- powiedział Spychalski.

I zaapelował do opozycji, by nie używali porównań, którymi gra się na duszy wyborców.

RadioZET.pl/PAP