Debata Duda-Trzaskowski. ''Kandydat KO ma problem, by rozmawiać na antenie''

29.06.2020 09:45
Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda
fot. East News/JANEK SKARZYNSKI

Obecny prezydent Polski, który stara się o reelekcję, wyraził ochotę na wspólną debatę z Rafałem Trzaskowskim.

"Jeżeli będzie debata, jeżeli będą ustalenia sztabów i będą zachowane odpowiednie warunki, nie widzę żadnych problemów, by dyskutować z Rafałem Trzaskowskim na antenie; obawiam się, że on ma problem" - powiedział Andrzej Duda w poniedziałek w  Programie 1 Polskiego Radia.

Debata Duda-Trzaskowski

Rafał Trzaskowski w nocy z niedzieli na poniedziałek odwiedził Zegrze Południowe. W trakcie briefingu wyraził przekonanie, że powinna odbyć się debata z udziałem jego oraz starającego się o reelekcję Andrzeja Dudy. "Zaprosiłem pana prezydenta; jestem gotów do tej debaty każdego dnia" - poinformował kandydat na prezydenta z KO. Polityk dodał, że debata nie powinna być "ustawką", w której pytania kandydatom będzie zadawać tylko jedna telewizja. Według Trzaskowskiego powinna być także możliwość wzajemnego zadawania pytań przez kandydatów.

Jestem otwarty na każdą formułę, która będzie miała formę prawdziwej debaty, w której pytania będą mogli zadawać dziennikarze od lewa do prawa, w której będą możliwe riposty, wzajemne pytania

- przekazał Trzaskowski.

Zobacz także

Prezydent był w poniedziałek gościem "Sygnałów dnia" w Programie 1 Polskiego Radia, był pytany, czy jest gotów spotkać się na debacie przedwyborczej z kandydatem Koalicji Obywatelskiej.

Zawsze byłem otwarty na debaty i nigdy nie miałem z tym problemu. Przecież jestem pierwszym prezydentem urzędującym, który brał udział w dwóch debatach w telewizji publicznej ze wszystkim kontrkandydatami. Ani nie zdecydował się na to kiedyś Aleksander Kwaśniewski, ani Bronisław Komorowski też nie, odmówili obydwaj wzięcia udziału w takiej debacie

- przekazał Andrzej Duda.

Zobacz także

Obecny prezydent dodał, że zdecydował się wziąć w nich udział, bo uważa, że to jest kwestia szacunku wobec wyborców i kandydatów. Polityk PiS zapewnił, że "jeżeli będzie debata, jeżeli będą odpowiednie ustalenia sztabów i odpowiednie warunki tych debat będą zachowywane", to nie widzi "żadnych problemów w tym, żeby dyskutować z Rafałem Trzaskowskim na antenie i porozmawiać o tym, jak wyglądała Polska rządzona przez jego partię i jak wyglądają jego rządy w Warszawie". "Dla mnie to jest naturalne, w wielu debatach brałem udział, problemu w ogóle w tym nie widzę. Obawiam się, że on ma problem" - skwitował Trzaskowski.

Duda o kampanii Trzaskowskiego

Andrzej Duda był też pytany o to, czy spodziewa się, że jego konkurent i jego formacja polityczna będą się starali sprowadzić druga turę wyborów do rozstrzygnięcia: "wszyscy przeciwko Andrzejowi Dudzie".

Takie próby były już przecież wielokrotnie podejmowane w różnych relacjach; to jest stała praktyka stosowana przez PO i tę stronę sceny politycznej, żeby ustawiać na zasadzie wszyscy +przeciw+ i na pewno teraz też będzie podejmowana taka próba

- powiedział obecny prezydent. Wyraził także przekonanie, że "Polacy są mądrzy i przede wszystkim będą spokojnie porównywali".

Zobacz także

"Zestawią sobie lata, kiedy pan Trzaskowski był w rządzie Donalda Tuska, potem w rządzie Ewy Kopacz, wcześniej był parlamentarzystą europejskim Platformy Obywatelskiej; co się działo w latach 2007, a w zasadzie 2008 do 2015; jak wtedy wyglądało życie moich rodaków, na co było stać przeciętną rodzinę, jak była ta rodzina traktowana, na jakim poziomie żyła, co się wtedy w Polsce działo, czy dotrzymywano zobowiązań wyborczych z tym, co działo się w ciągu ostatnich pięciu lat, kiedy ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej" - powiedział Duda. II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. O urząd prezydenta zawalczy Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski.

RadioZET.pl/PAP