Zamknij

Niespodziewane poparcie dla Dudy przed II turą. ”To kilkaset tysięcy głosów”

30.06.2020 16:56
Andrzej Duda
fot. GERARD/REPORTER

Druga tura wyborów prezydenckich już 12 lipca. Zmierzą się w niej Andrzej Duda (PiS) i Rafał Trzaskowski (KO). Obecnie urzędujący prezydent będzie mógł liczyć na poparcie polityków PSL. - Wielu działaczy naszej partii poprze prezydenta - powiedział członek prezydium PSL w woj. lubelskim.  

Przemysław Litwiniuk z PSL w rozmowie z portalem wpolityce.pl  powiedział, że "w pierwszej turze wielu ludowców oddało głos bezpośrednio na urzędującego prezydenta". - Natomiast pozostała część środowiska, w skali kraju to kilkaset tysięcy głosów, w moim przekonaniu zagłosuje w większości za kandydaturą aktualnej głowy państwa - dodał.

Podkreślił, że u podstaw takiej decyzji nie leżą "przymioty Andrzeja Dudy", ale "propaństwowe podejście ludowców i przeświadczenie, że wybór Rafała Trzaskowskiego, obcego nam także pod względem aksjologicznym, doprowadziłby do poważnego zagrożenia realizacji konstytucyjnej zasady współdziałania władz".

To współdziałanie - jak dodał - jest szczególnie istotne w sferze bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz w zakresie polityki zagranicznej.

Druga tura wyborów prezydenckich. Andrzej Duda z poparciem PSL? 

Polityk PSL zaznaczył, że biorąc pod uwagę "wcześniejsze doświadczenia i różnice między środowiskiem PiS i PO, zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego nie wróżyłoby w tej materii dobrze".

Stabilność w tych obszarach jest wartością ustrojową i ze względu na interes Polski, bezpieczeństwo naszej ojczyzny i Polaków, także to ekonomiczne, wyrażam przekonanie, że ludowcy - poprzez głosowanie - nie będą dolewać oliwy do ognia. Takie zapatrywanie jest zresztą zgodne z wyborczym przesłaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza o potrzebie odbudowy wspólnoty

- mówił Litwiniuk. 

Zobacz także

Wybory prezydenckie 2020. PKW podała oficjalne wyniki pierwszej tury

Wybory prezydenckie 2020 odbyły się w minioną niedzielę, 28 czerwca. Lokale wyborcze w całej Polsce były czynne od 7 do 21. Po zakończeniu ciszy wyborczej poznaliśmy pierwsze wyniki wyborów 2020 z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

We wtorek 30 czerwca Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów 2020. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zmierzą się ze sobą w niedzielę, 12 lipca w II turze wyborów prezydenckich. 

Poniżej zamieszczamy pełne, oficjalne wyniki wyborów upublicznione przez PKW:

  • Andrzej Duda - 43,5 proc.
  • Rafał Trzaskowski - 30,46 proc.
  • Szymon Hołownia - 13, 87 proc.
  • Krzysztof Bosak - 6,78 proc.
  • Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,36 proc.
  • Robert Biedroń - 2,22 proc.

Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 64,51 proc.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy

Zobacz też: Małgorzata Trzaskowska. Kim jest żona Rafała Trzaskowskiego?

RadioZET.pl/PAP/wpolityce.pl