Zamknij

Duda: Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta

03.07.2020 17:53
Andrzej Duda
fot. PAP

- Gazeta "Fakt", której właścicielem jest koncern o niemieckim rodowodzie, chce wpłynąć na wybory prezydenckie w Polsce; Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta - mówił w piątek w Bolesławcu prezydent Andrzej Duda. To jest podłość - dodał.

Wybory 2020. Część swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda poświęcił komentarzowi do piątkowej publikacji dziennika "Fakt".

"Dzisiaj mamy kolejną odsłonę niemieckiego ataku w tych wyborach, bezpardonowej brudnej kampanii, tym razem skierowanej przeciwko mnie" - powiedział. "Boleję nad tym, ale liczę się z tym, że będę brutalnie, kłamliwie oszczerczo atakowany" - dodał prezydent.

Duda w Bolesławcu atakuje dziennik "Fakt": Niemcy chcą nam wybrać prezydenta

Duda przekonywał, że tak naprawdę krzywdzona jest rodzina, której to dotyczy. "Ja pomogłem rodzinie, dlatego że to rodzina prosiła mnie o pomoc i rodzina do mnie o tą pomoc się zwróciła. Ten człowiek odbył karę więzienia w całości, odsiedział więzienie w całości, ale rodzina pisała, że to, że nie mogą się z nim spotykać to tak naprawdę jest kara dla nich, bo zarządzono zakaz zbliżania i prosili mnie o to, żebym ten zakaz zbliżania zniósł, prosili mnie, bo mówili, że pojednali się, że są znowu prawdziwą rodziną, że ten człowiek żałuję za to zrobił" - wyjaśniał Andrzej Duda.

Zobacz także

Przekonywał, że podejmując swoją decyzję zastosował się do opinii prokuratora generalnego, sądu, kuratora i wszystkich tych, którzy wypowiadali się w tej sprawie.

Zobacz także

Dzisiaj ten oszczerczy atak to po prostu podłość, to jest najgorszego gatunku brudna kampania.

Andrzej Duda

"Czy koncern Axel Springer, z niemieckim rodowodem, który jest właścicielem gazety +Fakt+ chce wpłynąć na wybory prezydenckie w Polsce? Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta? To jest podłość, ja się na to nie zgadzam" - mówił Duda.

Sprawdź:  Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź:  Andrzej Duda: Program wyborczy

Zobacz też:  Małgorzata Trzaskowska. Kim jest żona Rafała Trzaskowskiego?

Prezydent podkreślił też, że niedawno korespondent niemieckiej gazety "Die Welt" napisał, że lepszy dla Niemiec byłby prezydent Trzaskowski, bo "jest przeciwny temu, żeby Polska brała reparacje od Niemców, żeby Polska domagała się odszkodowań za drugą wojnę światową, ze zniszczenia, które wtedy zostały dokonane".

Ważna informacja

Z oświadczenia dziennika "Fakt"

Fakt w sposób rzeczowy i uczciwy relacjonuje przebieg wyborów prezydenckich w Polsce. M.in. 24 i 25 czerwca Fakt prezentował pochodzące z programu i wypowiedzi prezydenta pomysły na rozwiązanie ważnych społecznie spraw. W ciągu ostatnich lat wiele pomysłów prezydenta było przez Fakt nagłaśnianych. W sposób rzeczowy relacjonowaliśmy też debatę prezydencką w TVP, a na naszych łamach robili to także publicyści z innych mediów, m.in. Piotr Semka z „Do Rzeczy” czy Marek Tejchman z „Dziennika Gazety Prawnej”. Zarazem to m.in. Fakt doprowadził licznymi publikacjami do ujawnienia przez Prezydenta oświadczenia majątkowego. Przez wiele tygodni bowiem kancelaria prezydencka oraz Sąd Najwyższy odmawiały wglądu do oświadczenia prezydenckiej pary. Jeszcze przed wyborami redaktor naczelna Faktu osobiście zaprosiła prezydenta Andrzeja Dudę do udzielania gazecie wywiadu. Prezydent nie skorzystał z zaproszenia.Fakt jest tworzony przez polskich dziennikarzy i redaktorów z dużym doświadczeniem na polskim rynku mediowym. Wydawnictwo, które jest wydawcą Faktu, należy do szwajcarsko-niemieckiej spółki, z udziałem kapitału amerykańskiego.

RadioZET.pl/ PAP

C