Zamknij
Duda w Płońsku atakuje Trzaskowskiego. Na wiecu szarpanina
  • mid-20616295
  • mid-20616301
  • mid-20616283
  • 5 Zobacz
fot. PAP/Leszek Szymański

Co Polakom dała Polska Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego? - pytał dziś w Płońsku Andrzej Duda. Według prezydenta - głód, ubóstwo, a nawet nieprzygotowanie kraju na epidemię Covid-19. Podczas przedwyborczego wiecu doszło do przepychanki pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami obecnego prezydenta. 

Andrzej Duda był we wtorek w Płońsku na Mazowszu, gdzie mówił m.in. o 500 plus, wieku emerytalnym i płacy minimalnej. Wszystko to, chwaląc rządy PiS i atakując opozycję. - Dzieci w Polsce głodowały, a wyście opowiadali o szczawie, mirabelkach i papierówkach - mówił do polityków opozycji starający się o reelekcję Duda. Nawiązał tym do głośnych słów Stefana Niesiołowskiego z 2013 roku, który jako rozwiązanie problemu głodujących dzieci podał właśnie szczaw i mirabelki.

- Jeden program, 500 plus, zlikwidował problem ubóstwa o 95 proc. A krzyczeli, że nie da się tego zrobić. 500 plus i obniżenie wieku emerytalnego miało rozwalić budżet państwa. I co, stało się coś? – pytał głośno zgromadzonych w Płońsku. - Ostatnie pięć lat, to był czas zmian. Polska rozwijała się, tworzyła programy prorodzinne, zwracała uwagę na sytuację seniorów, rodzin, na to wszystko co ważne - mówił Duda. Prezydent zapowiedział też czternastą emeryturę. - Mam nadzieję, że będzie – dodał.

Duda obwinia PO o nieprzygotowanie Polski na koronawirusa

Jak mówił, ludzie pytają go, czy wierzy w to, że zostanie wybrany na kolejną kadencję. On odpowiada im wówczas: „Polacy są logicznie myślący i mądrzy. Wystarczy, że porównają sobie ostatnie pięć lat i poprzednie osiem i będą dokładnie wiedzieli, jaka była wtedy Polska i co z Polską robiono, a co się z Polską dzieje ostatnimi czasy".

- Co im dała Polska Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego, ministrów Kosiniaka-Kamysza i innych, wtedy, kiedy podwyższali wiek emerytalny, podwyższali VAT. Kłamali w czasie kampanii wyborczej w 2011 roku… A co im dała ta Polska, która przez ostatnie pięć lat rozwijała się, tworzyła programy prorodzinne, zwracała uwagę na sytuację seniorów, rodzin, na to wszystko co ważne - grzmiał Duda. Ale to nie wszystko co prezydent miał do powiedzenia na temat swojego wyborczego rywala i jego partyjnych kolegów. 

Za czasów rządów Donalda Tuska, w których uczestniczyli panowie kandydaci na prezydenta, chociażby Rafał Trzaskowski czy Władysław Kosiniak-Kamysz, zlikwidowano 32 stacje sanepidu. A potem... przyszedł koronawirus i się okazywało, że nie jesteśmy w stanie w dostatecznej ilości robić testów, bo nie ma laboratoriów

– mówił Duda. Z jego przemówienia można więc śmiało wywnioskować, że to PO jest odpowiedzialna za to, że Polska nie była gotowa na epidemię Covid-19. A nie trzeba przecież nikomu przypominać, że koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w Polsce po prawie 5 latach rządów PiS.

Szarpanina na wiecu Dudy w Płońsku

W przemówieniu Andrzeja Dudy nie zabrakło podkreślania, że „rząd Zjednoczonej Prawicy zatrzymał kradzież podatku VAT”. - Śmiać mi się chce, kiedy dzisiaj rząd jest oskarżany przez niektórych z opozycji, o to że kradną. To złodzieje krzyczą, że kradną, tak! – mówił Duda. Inne zdanie co do tych kradzieży mieli zgromadzeni na wiecu przeciwnicy Dudy, którzy przekrzykiwali się z sympatykami prezydenta.

Z relacji reportera polsatnews.pl wynika, jeszcze przed tym, jak prezydent wyszedł z Dudabusu, jego przeciwnicy rozłożyli transparent z napisami: "WyPAD" i "Przestańcie kraść". Zwolennicy Dudy „uznali, że baner zasłania kamery” i wdali się z grupą przeciwników prezydenta w szarpaninę. Choć po interwencji służb sytuacja w miarę się uspokoiła, emocje nie opadły. Podczas wiecu można było usłyszeć gwizdy.

RadioZET.pl/Polsat News

C