Duda: podejmujemy działania modernizujące polską onkologię

20.02.2020 20:03
Andrzej Duda w Turku

Chcemy modernizować i udoskonalać polską onkologię, te działania są podejmowane i będą prowadzone - zapowiedział w czwartek w Turku prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w odpowiedzi na przewidywany wzrost zachorowań na choroby onkologiczne w najbliższych latach, przygotowano Narodową Strategię Onkologiczną.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w czwartek objazd po kraju na pokładzie DudaBusa. Jako pierwsze miejscowości odwiedził Łowicz (woj. łódzkie), a potem Turek (woj. wielkopolskie).

Zobacz także

"Eksperci przewidują, że zachorowania na choroby onkologiczne wzrosną w najbliższym czasie o 15 proc. a w ciągu dziesięciu lat o 20 proc. Trzeba na to wyzwanie odpowiedzieć, dlatego przygotowaliśmy Narodową Strategię Onkologiczną. Mamy pełną świadomość, że wydatki na polską onkologię będą jeszcze wyższe. Chcemy modernizować polską onkologię i udoskonalać ją. I te działania są podejmowane i będą prowadzone" - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że wspólnie z rządem podjął "inicjatywę w celu zwiększania wydatków na służbę zdrowia".

Postawiliśmy twardo warunek, że wydatki na służbę zdrowia będą rosły do 6 proc. PKB. Za czasów poprzednich rządów wydawano na onkologię 7 mld złotych, dzisiaj jest 11 miliardów.

- zaznaczył prezydent.

Zobacz także

Andrzej Duda zapewnił także, że "w Polsce sytuacja z koronawirusem jest opanowana". "Rozmawiałem z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim na temat ochrony Polaków przed koronawirusem, i słyszę +tak, jesteśmy przygotowani i zabezpieczeni+. Wszystkie podejrzane przypadki zostają przechwycone, i są odpowiednio przygotowane warunki, żeby było bezpieczeństwo epidemiologiczne" - dodał.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP