Zamknij

Onet: PiS rozważa dymisję prezydenta Andrzeja Dudy. Wybory 2020 w lipcu?

04.05.2020 07:00
Andrzej Duda
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Dymisja Andrzeja Dudy to jeden ze scenariuszy, które na ostatniej prostej przed wyborami prezydenckimi rozważa PiS - informuje w poniedziałek ''Onet''. Według Andrzeja Stankiewicza partia Kaczyńskiego mogłaby na nowo rozpisać wybory prezydenckie w dowolnym terminie do połowy lipca.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dymisja Andrzeja Dudy to według ''Onetu'' najbardziej skrajne rozwiązanie, które jeszcze kilka dni temu politycy partii Jarosława Kaczyńskiego nazywali wariantem ostatecznym i opcją atomową. PiS jednak zdaje sobie sprawę, że ustawa o głosowaniu korespondencyjnym zostanie ostatecznie odrzucona przez Senat oraz Sejm. Wyborom korespondencyjnym 10 maja sprzeciwia się opozycja i część polityków Porozumienia Jarosława Gowina.

Dymisja Andrzej Dudy. Co dalej?

Dymisja Andrzeja Dudy oznacza, że zgodnie z konstytucją, obowiązki prezydenta RP przejmie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Według Konstytucji w razie opróżniania urzędu prezydenta, marszałek Sejmu zarządza nowe wybory „nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów”. 

Nowy termin wyborów mógłby zostać wyznaczony najpóźniej na koniec lipca lub na początek sierpnia. Ewentualna druga tura odbyłaby się 2 tygodnie po pierwszej.

Zobacz także

Jak podaje portal 300polityka.pl, w poniedziałek około 8:15 prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie. Relacja na żywo na radiozet.pl: 

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet