Zamknij

Frekwencja najwyższa w historii. Zagłosowało ponad 64 procent Polaków

29.06.2020 10:24

Państwowa Komisja Wyborcza podała szczątkowe wyniki wyborów prezydenckich i wskaźnik frekwencji – po zliczeniu głosów z 99,78 procent obwodowych komisji. Szef Komisji Sylwester Marciniak przekazał, że zagłosowało ponad 64,4 proc. uprawnionych do głosowania, najwięcej w historii wyborów prezydenckich.

Wybory prezydenckie frekwencja
fot. PAP/Mateusz Marek

Frekwencja w wyborach prezydenckich 2020. PKW podała wyniki i wskaźniki frekwencji po zliczeniu głosów z 99,78 proc. obwodowych komisji wyborczych. Nikły odsetek brakujących spłynie w najbliższym czasie, nie wpłynie jednak na ostateczne wyniki wyborów. 

Wybory prezydenckie. Frekwencja najwyższa w historii

Z częściowych danych PKW wynika, że frekwencja w I turze wyborów prezydenckich wyniosła 64,4 procent. W urnach i kopertach (głosowanie korespondencyjne) znalazło się ponad 19,3 miliona ważnych głosów. Uprawnionych do głosowania było ponad 30,2 mln Polaków.

Zobacz także

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła też dane frekwencyjne z podziałem na województwa. Wynika z nich, że najniższa frekwencja była w woj. opolskim (56,68 proc.) i warmińsko-mazurskim (57,13 proc.). Były to jedyne regiony, w których zagłosowało mniej niż 60 proc. uprawnionych.

frekwencja cząstkowa
fot.

Chwalone za wysoką frekwencję Mazowsze osiągnęło najwyższy wskaźnik, aż 67,57 proc., nieznacznie wyprzedzając pomorskie (67,22 proc) i pomorskie (65,55 proc.) .

Zobacz także

RadioZET.pl/PKW