Zamknij

GW: Porozumienie poprze głosowanie korespondencyjne i nie opuści rządu

04.04.2020 12:45
Głosowanie korespondencyjne
fot. PAP

Porozumienie Jarosława Gowina poprze propozycję PiS dot. głosowania korespondencyjnego, a także nie opuści rządu Mateusza Morawieckiego - wynika z nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej". 

Głosowanie w Sejmie na temat wprowadzenia powszechnego głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach prezydenckich ma się odbyć w poniedziałek. Dzień wcześniej kierownictwa Porozumienia ma podjąć oficjalną decyzję czy poprze ten projekt.

Zobacz także

Dotychczas wydawało się, że nie - mówili o tym politycy partii Jarosława Gowina. On sam także twierdził, że przeprowadzenie wyborów w maju w jakiejkolwiek formie jest niemożliwe i nieodpowiedzialne, proponując w zamian zmianę w konstytucji, przedłużającą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata i wybory w 2022.

GW: Porozumienie poprze głosowanie korespondencyjne 

Do tego potrzeba by było jednak zgody 2/3 Sejmu, a więc także i posłów opozycji. Już wiadomo, że za projektem nie zagłosują Koalicja Obywatelska ani Lewica. Jak jednak donosi "Wybiorcza", w szeregach koalicjanta PiS zanosi się na zmianę stanowiska o 180 stopni.

Kaczyński pierwotnie poparł projekt Gowina i zapowiedział wycofanie swojego o głosowaniu korespondencyjnym, jeśli ten projekt poprze opozycja. Gowin był dogadany z Kosiniakiem-Kamyszem [prezesem PSL], ale ten Gowina wystawił. PiS też nie mógł zdecydować się na wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, bo Polska musiałaby wypłacić koszmarne odszkodowania koncernom i firmom zagranicznym i tym samym doprowadzić do bankructwa państwa

- mówi w rozmowie z "Wyborczą" polityków z otoczenia wiceministra nauki, pragnący zachować anonimowość. Dodaje, że "nie ma dzisiaj możliwości, aby Porozumienie wyszło z rządu" - To oznaczałoby przedterminowe wybory parlamentarne i chaos co najmniej przez trzy miesiące, a za to w szczytowym okresie pandemii koronawirusa Porozumienie odpowiedzialności nie weźmie. Byłoby to szaleństwo - mówi, dodając:

To jest jedyny sposób w tej chwili na przeprowadzenie wyborów, choćby nawet miało wziąć w nich udział tylko 5 procent Polaków. Nie ma innego wyjścia poza tym rozwiązaniem i wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego z miliardowymi odszkodowaniami, na które Polski nie stać. Porozumienie zrobiło wszystko, żeby nie było tych wyborów, ale opozycja zachowała się wyjątkowo nieodpowiedzialnie, a zwłaszcza to, co zrobił Kosiniak-Kamysz, który pierwotnie zgodził się na układ z Gowinem: siedem lat prezydentury Dudy bez możliwości jego późniejszego startu. Liczył, że za dwa lata będzie głównym kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich, na co KO i Lewica nie mogły przystać.

Głosowanie korespondencyjne

PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, który zakłada, że najbliższe wybory prezydenckie odbyłyby się wyłącznie w formie głosowania korespondencyjnego. Początkowo PiS w ramach noweli specustawy ws. walki z koronawirusem złożył poprawki do Kodeksu wyborczego, które rozszerzały możliwość głosowania korespondencyjnego m.in. na osoby po 60. roku życia oraz znajdujące się kwarantannie.

Zobacz także

Później złożono osobny projekt ustawy, zgodnie z którym wszyscy obywatele mieliby możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, a następnie klub PiS złożył autopoprawkę, zgodnie z którą wybory te miałyby zostać przeprowadzone wyłącznie w formie korespondencyjnej. W poniedziałek Sejm w głosowaniu ma zdecydować o wprowadzeniu tego punktu do porządku obrad. 

RadioZET.pl/wyborcza.pl/PAP