Zamknij

Rozłam w rządzie? Gowin proponuje wybory prezydenckie w przyszłym roku

27.03.2020 10:07
Jarosław Gowin
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Uczciwe postawienie sprawy przesunięcia wyborów prezydenckich w Polsce, to wybory za rok na wiosnę - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w Radiu Plus. - Jeśli opozycja zgodziłaby się na taki termin, przekonywałbym do niego Zjednoczoną Prawicę - zaznaczył.

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że na dziś decyzji o przesunięciu wyborów nie ma. - Nie ma decyzji na "tak", ale przedwcześnie jest, żeby podejmować decyzję na "nie" - podkreślił. Zaznaczył, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego przesuwa wybory.

Zobacz także

Gowin ocenił, że jesienny termin wyborów może być niefortunny. Jak wskazał, część epidemiologów prognozuje, że przypadnie wówczas druga fala zarazeń koronawirusem. - Dzisiaj mamy podejmować decyzję, że będziemy zmuszać Polaków do głosowania jesienią, kiedy być może sytuacja będzie znacznie trudniejsza, niż obecnie? - pytał prowadzącego rozmowę, dodając, że "z całą pewnością wtedy - jesienią - powinniśmy koncentrować się na walce z katastrofalnymi skutkami gospodarczymi pandemii wirusa".

Uczciwe postawienie sprawy powinno brzmieć - dobrze, przesuwamy wybory, ale na wiosnę przyszłego roku - czyli o rok

- ocenił Gowin.I zadeklarował: - Jeśli opozycja poparłaby takie rozwiązanie, to ja będę przekonywał moich kolegów ze Zjednoczonej Prawicy, że warto ten scenariusz rozważyć" - powiedział w piątek w Radiu Plus.

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. Jednak z powodu epidemii koronawirusa opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego.

Zobacz także

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz zdecydowana większość polityków obozu rządzącego utrzymuje jednak, że nie ma powodu, by przesuwać daty wyborów i że rządowe restrykcje mają właśnie umożliwić przeprowadzenie elekcji w pierwotnym terminie. 

RadioZET.pl/PAP