Zamknij

Wybory w Polsce pod lupą Rady UE? Tego chce komisarz ds. sprawiedliwości

23.04.2020 14:17
Wybory prezydenckie 2020
fot. Shutterstock

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders poinformował w czwartek, że chce, by kwestią planowanych w Polsce wyborów zajęła się Rada UE w ramach procedury z art. 7 unijnego traktatu. Podkreślił, że jest w kontakcie w tej sprawie z chorwacką prezydencją.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Bardzo niepokoi nas sposób organizacji wyborów i dlatego - jeszcze rozmawiamy o tym z prezydencją - jesteśmy gotowi przeprowadzić nową debatę na ten temat w oparciu o art. 7. Ważne jest, żeby Rada mogła przeanalizować tę sytuację - powiedział komisarz na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.
Jak zaznaczył, obecna sytuacja dotycząca wyborów prezydenckich w Polsce nastręcza problemów nie tylko, jeśli chodzi o ich organizację w czasie pandemii koronawirusa, ale także z punktu widzenia przeprowadzenia kampanii, która byłaby uczciwa.

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie w Polsce są zaplanowane na 10 maja. Po raz pierwszy w historii mają się odbyć korespondencyjnie, a za dostarczenie kart do głosowania wszystkim uprawnionym do tego obywatelom ma odpowiadać Poczta Polska. Na razie nie ma jednak ustawy w tej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

RadioZET.pl/PAP