Zamknij

Szumowski zabiera głos ws. wyborów. „Lepsze korespondencyjne niż w lokalach”

01.04.2020 20:56
Łukasz Szumowski
fot. PAP

Wybory prezydenckie 2020 w trakcie epidemii koronawirusa w Polsce stoją pod wielkim znakiem zapytania. Opozycja apeluje do rządzących o przełożenie terminu wyborów. Minister zdrowia stwierdził w TVP, że lepszym rozwiązaniem od głosowania w lokalach są wybory korespondencyjne. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 roku, zgodnie z którym w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego ma przysługiwać wszystkim wyborcom.

W uzasadnieniu projektu ustawy dot. głosowania korespondencyjnego autorzy ocenili, że w związku z rozprzestrzenianiem koronawirusa, ogłoszonym stanem epidemii, a wcześniej zagrożenia epidemicznego, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań w zakresie modyfikacji niektórych przepisów Kodeksu wyborczego. W myśl projektu, głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach odrębnych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania.

Koronawirus a wybory prezydenckie. Minister zdrowia zabiera głos 

W środę 1 kwietnia na antenie TVP Info głos w sprawie wyborów prezydenckich zabrał minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Lepsze są wybory korespondencyjne niż w lokalach wyborczych, ale tak jak komunikowałem, moje rekomendacje dla premiera Mateusza Morawieckiego czy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego będą w połowie kwietnia

- powiedział. Według ministra "w połowie kwietnia będzie można powiedzieć, jak te krzywe zachorowań przebiegają i z punktu widzenia rozwoju epidemii będziemy mieli wiarygodne dane".

Nowe obostrzenia w Polsce od 1 kwietnia 

We wtorek 31 marca rząd podjął kolejne kroki w walce z Covid-19. Od 1 kwietnia w całym kraju obowiązują nowe, bardziej rygorystyczne ograniczenia:

  • zakazano zgromadzeń,
  • zamknięto parki, plaże i bulwary,
  • osoby poniżej 18. roku życia mogą wychodzić jedynie pod opieką dorosłych.

Minister zdrowia zaapelował w TVP Info o pozostanie w domach w czasie kwarantanny.

Postarajmy się przez najbliższe dwa tygodnie zostać w domu. Wiem, że jest to bardzo trudne, wymagające i dla wielu ludzi stresujące, straszne, bo do tej pory nie mieliśmy takich sytuacji. Byliśmy przyzwyczajeni do wolności osobistej, przemieszczania się i narzucenie takich drastycznych rygorów, drastycznych izolacji jest bardzo trudne, ale niezbędne

- dodał Szumowski.

Wybory prezydenckie 2020 zaplanowane są na 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

RadioZET.pl/PAP/TVP Info