Zamknij

Nowe zasady kwarantanny, a wybory w terminie. Morawiecki: po to są obostrzenia

24.03.2020 14:10
Koronawirus a wybory prezydenckie. Morawiecki: Po to są obostrzenia, by wybory się odbyły
fot. Jakub Kaminski/East News

Wybory prezydenckie odbędą się w terminie, bo - jak przekazał we wtorek premier Mateusz Morawiecki - właśnie po to wprowadzane są nowe obostrzenia.

Rząd nie wprowadził stanu wyjątkowego, ale ogłosił nowe ograniczenia. Jak mówił po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego Mateusz Morawiecki, "wszystkie dotychczasowe ograniczenia, dotyczące galerii handlowych, miejsc rozrywki, czy oczywiście restauracji, pubów itd. nadal obowiązują”.

Ograniczenia, które wprowadzono we wtorek, dotyczą m.in. przemieszczania się i zgromadzeń. - Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nowe zasady mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Zobacz także

Morawiecki o wyborach prezydenckich

Co z wyborami prezydenckimi? To pytanie pojawia się od wielu dni. Pierwsza tura wyborów prezydenckich ma odbyć się 10 maja, a ewentualna druga tura dwa tygodnie później. Politycy PiS zapewniają, że nic nie stoi na przeszkodzie, by głosowanie się odbyło. - Wybory uzupełniające, które odbyły się w niedzielę pokazały, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie jest dzisiaj całkowicie możliwe - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O przełożenie wyborów apelują kontrkandydaci Andrzeja Dudy, ale też obywatele. O majowe głosowanie był też pytany premier Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Po to wdrażamy obostrzenia, by wybory się odbyły, by egzaminy i matury się odbyły, by Polacy po Wielkanocy mogli wrócić do pracy, by życie wróciło do normalności

- mówił Morawiecki. - Będziemy musieli się wystrzegać wielu zachowań, które wcześniej były naturalne. Dlatego ja nie widzę powodu, by wybory prezydenckie czy egzaminy maturalne się nie odbywały. Oczywiście wszystko będzie musiało się odbyć przy zachowaniu różnych środków - mówił premier.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce - aktualne dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl