Zamknij

Donald Tusk apeluje do rządzących: „Trzeba przełożyć wybory”

14.03.2020 12:54
Donald Tusk
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Donald Tusk zaapelował w sobotę na Twitterze, aby przesunąć datę wyborów prezydenckich. ''Epidemia wyklucza kampanię. Wniosek jest jeden...'' - napisał były premier, szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus może wpłynąć na wybory prezydenckie 2020 w Polsce. W sobotę rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy rozważany jest wariant przesunięcia wyborów prezydenckich, które mają się odbyć 10 maja odpowiedział, że "w tej chwili nie ma takich formalnych rozważań, ani faktycznych, ponieważ nie ma stanu formalnego, który by pozwalał na to".

Aczkolwiek - dodał - "tak, jak wiemy sytuacja jest dynamiczna, więc ja dzisiaj nie jestem w stanie zadeklarować, jak będzie to wyglądało". 

Zobacz także

Z kolei Donald Tusk zaapelował na Twitterze, aby przesunąć termin wyborów z powodu koronawirusa. 

"Epidemia wymaga solidarności i jedności. Kampania to konkurencja, wzajemna krytyka, wręcz walka. Epidemia wyklucza kampanię. Wniosek jest jeden: trzeba przełożyć wybory. Za zgodą wszystkich" - głosi zamieszczony w sobotę wpis Tuska na jego oficjalnym profilu na Twitterze.

Stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że zdecydowano o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

Zobacz także

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że odnotowano kolejne trzy potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie badania laboratoryjnie dały dotąd pozytywny wynik u 84 osób, dwie z nich zmarły.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Drogerie wprowadzają limity na zakupy 

RadioZET.pl/Twitter/PAP