Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała z wyborów: Nie mogłam milczeć

15.05.2020 11:04
Małgorzata Kidawa-Błońska rezygnuje z wyborów prezydenckich
fot. East News/Piotr Molecki

Małgorzata Kidawa-Błońska oficjalnie wycofała się z wyborów prezydenckich. O swojej decyzji polityczka poinformowała opinię publiczną przed posiedzeniem PO.  

Oficjalna decyzja o wycofaniu się z wyborów Małgorzaty Kidawy-Błońskiej miała zapaść w piątek o 10:00 na zebraniu PO. Polityczka swoją informację przekazała wcześniej, w trakcie na briefingu prasowego w Sejmie. 

Zobacz także

"Za kilka tygodni będziemy mieli nowego prezydenta. Trudna sytuacja w naszym kraju, prawna, konstytucyjna, się skończy. Nie będę brała udziału w tych wyborach" - przekazała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Małgorzata Kidawa-Błońska rezygnuje z wyborów

"W Polsce są dwa bezpieczniki, które mogą zatrzymać złe działania. Jeden to Senat, drugi to nasze samorządy. I kiedy rządzący wpadli na szatański pomysł, żeby wybory robić w środku pandemii, nie licząc się ze zdrowiem osób, które miałyby wziąć w nich udział, ale też tych, które mają je organizować, a także chcieli je zrobić niezgodnie z prawem, z konstytucją, z zasadami państwa demokratycznego, nie mogłam milczeć i musiałam to głośno powiedzieć. I gdyby nie mój mocny głos i mówienie o bojkocie - wybory w maju pewnie by się odbyły" - wyjaśniła polityczka.  

Zobacz także

Była kandydatka na prezydenta dodała, że Senat i samorządy umożliwiły wolne wybory. Kidawa-Błońska wyraziła nadzieję, że Polacy zagłosują w wyborach.

A tak zauważono to, ludzie zaczęli o tym mówić, Kaczyński się zatrzymał. Senat i samorządy spowodowały, że mamy szansę na wolne i demokratyczne wybory. Mam nadzieję, że Polacy w takich wyborach wezmą udział

- dodała Małgorzata Kidawa-Błońska. 

Zobacz także

W czwartek o rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z wyścigu o fotel prezydencki informował portal Onet. Według serwisu na liście kandydatów do zastąpienia Kidawy-Błońskiej największe szanse mają Radosław Sikorski oraz Rafał Trzaskowski. Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej - obecny prezydent Warszawy. 

Na piątkowym spotkaniu zarządu Platformy Obywatelskiej, ma zapaść decyzja w sprawie zmiany kandydata PO na prezydenta. 

RadioZET.pl/ONET/PAP