Zamknij

Najnowszy sondaż Kantar: Trzaskowski wygrywa z Dudą drugą turę

08.07.2020 19:51
Rafał Trzaskowski
fot. PAP/Marcin Bielecki

Najnowszy sondaż Kantar to dobra wiadomość dla Rafała Trzaskowskiego. Jak wynika z badania, to kandydat KO jest bliżej zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich, choć jego przewaga nad Andrzejem Dudą jest niewielka.

Druga tura wyborów prezydenckich 12 lipca. Andrzej Duda i jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski wykorzystują ostatnie dni, usiłując pozyskać nowych wyborców w różnych zakątkach Polski. Choć w pierwszej turze to urzędujący obecnie prezydent zdobył o ponad 2,5 mln głosów więcej niż włodarz Warszawy, już pierwsze sondaże wskazywały wyraźnie, że przewaga Dudy w drugiej turze może być znikoma. Również późniejsze badania potwierdzały, że w dogrywce wszystko jest możliwe, a kandydaci idą łeb w łeb.

Jeszcze w środę wyniki sondażu Social Changes przeprowadzonego w dniach od 3 do 7 lipca na zlecenie portalu wPolityce.pl wskazywały, że o włos wygrywa Duda. Kilka godzin później swój sondaż zaprezentowała pracownia Kantar*. W tym drugim badaniu zwycięzcą jest jednak Trzaskowski.

Najnowszy sondaż Kantar: Trzaskowski wygrywa z Dudą

Według sondażu Kantar łącznie aż 81 proc. respondentów zadeklarowało udział w wyborach, z czego 53 proc. z nich jest tego pewnych, a 28 proc. jest „raczej” skłonnych wziąć udział w głosowaniu (Kantar zaznacza przy tym, że deklaracje udziału w wyborach to nie prognoza frekwencji wyborczej).

Spośród tych, którzy zadeklarowali udział w głosowaniu 12 lipca, na Rafała Trzaskowskiego zamierza postawić 45 proc. ankietowanych, a 44 proc. na ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę. Wciąż spora grupa to osoby niezdecydowane, choć ostatnie sondaże wskazywały, że ich liczba topnieje. Tych według nowego badania Kantar obecnie 11 proc. badanych.

* Sondaż przeprowadzono w dniach 3-8 lipca br. na próbie reprezentatywnej 978 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje prezydenckie badano w grupie 789 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach; technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

RadioZET.pl/PAP