Zamknij

Oficjalne wyniki wyborów. Kiedy konferencja PKW?

13.07.2020 08:30
wyniki wyborów - wieczór wyborczy
fot. Jakub Kaminski/East News

Oficjalne wyniki wyborów - kiedy je poznamy? Według cząstkowych, nieoficjalnych wyników Andrzej Duda uzyskał 51,21 proc. głosów, a jego rywal Rafał Trzaskowski - 48,79 proc. "Na godz. 8.00 brakuje jeszcze nam 5 protokołów okręgowych komisji wyborczych" – poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Jak dodał, nie zmienią one wyników w sposób znaczący.

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich - kiedy je poznamy? PKW przekazała w poniedziałek o godz. 8 cząstkowe, nieoficjalne wyniki głosowania. Andrzej Duda zdobył 51,21 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 48,79 proc. Brakuje kilku protokołów, jednak wszystko wskazuje na to, że wybory prezydenckie wygrał urzędujący prezydent.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy 

Wyniki wyborów. PKW podała cząstkowe wyniki

Jak dodał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, brakuje jeszcze 5 protokołów okręgowych komisji wyborczych. Szef PKW podkreślił także, że "nawet biorąc stosunkowo dużą ilość wyborców, którzy w Wielkiej Brytanii i w Brukseli mogli tylko głosować wyłącznie korespondencyjnie, to niewątpliwie ta ilość wyborców nie wpłynie na zmianę w sposób znaczący wyników".

Szef PKW poinformował też o 9 protokołach, które "nie zostały wysłane do systemu protokołów obwodowych". "Są to wszystko protokoły zagraniczne, mianowicie: Bruksela, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru" – powiedział.

Zobacz także

Oficjalne wyniki PKW. Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich?

Podczas ostatniej, niedzielnej konferencji PKW, jej przewodniczący Sylwester Marciniak zapowiedział, że kolejna konferencja prasowa PKW odbędzie się po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaleniu wyniku głosowania, sporządzeniu protokołu głosowania i podjęciu uchwały w sprawie wyników wyborów.

Terminy, które wcześniej były określone, że jutro o godz. 10, 13.30 itd (planowano konferencje prasowe) o tyle są nieaktualne, że uprzedzimy media co najmniej godzinę przed terminem konferencji, kiedy otrzymamy protokół z wszystkich obwodowych komisji wyborczych i kiedy podejmiemy uchwałę o wyniku głosowania

- powiedział Marciniak.

"Co najmniej godzinę wcześniej zawiadomimy media o terminie konferencji. Nie jest wykluczone, że w poniedziałek uda się ogłosić ostateczne wyniki" - dodał szef PKW.

W poniedziałek poinformowano, że najbliższa konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w poniedziałek, o godz. 8 - podało Biuro Prasowe Krajowego Biura Wyborczego.

Zobacz także

Wyniki wyborów prezydenckich: LATE POLL, EXIT POLL

Z podanego w nocy sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat wynika, że popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski 49 proc. Late poll Ipsos opublikowany około północy wskazywał, że urzędujący prezydent uzyskał 50,8 proc. głosów, a kandydat KO 49,2 proc., co oznacza zwiększenie przewagi do 1,6 proc.

Opublikowany o godz. 21 w niedzielę sondaż exit poll podawał z kolei, że Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich poparcie 50,4 proc. głosujących, a Rafał Trzaskowski - 49,6 proc. głosów. Błąd pomiaru wynosił w tym wypadku 2 pkt proc., co oznaczało, że wynik sondażu exit poll nie przesądzał, kto zostanie prezydentem. 

RadioZET.pl/PAP