Zamknij

Najnowsze i ostatnie sondaże przed drugą turą wyborów. Co nas czeka?

10.07.2020 08:43
sondaż prezydencki
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Sondażowe wyniki wyborów poznamy najwcześniej o godz. 21 w niedzielę 12 lipca. Cisza wyborcza zacznie się o północy z piątku na sobotę - do tego czasu planowana jest publikacja jeszcze kilku sondaży prezydenckich.

Najnowsze sondaże przedwyborcze pokazują, że wynik wyborów będzie na styku, a kwestia ostatecznego rozstrzygnięcia będzie otwarta aż do samego końca. Szanse na zwycięstwo ma zarówno Andrzej Duda jak i Rafał Trzaskowski. Od chwili ujawnienia informacji o ułaskawieniu mężczyzny skazanego za czyny pedofilskie w rodzinie przez urzędującego prezydenta tendencję wzrostową można obserwować u obecnego prezydenta Warszawy.

Nie zmienia to jednak faktu, że większość dotychczasowych sondaży pokazuje wyniki mieszczące się w granicach błędu statystycznego, czyli ok. 3 procent. 

Sondaże prezydenckie przed ciszą wyborczą

Do ciszy wyborczej, jak podaje Marcin Palade, znany psefolog (naukowiec zajmujący się wyborami i systemami wyborczymi), planowane są jeszcze następujące sondaże:

Prawdopodobny jest też sondaż Telewizji Polskiej przeprowadzany przez firmę Indicator. W ostatnim dniu kampanii prezydenckiej sondaż Pollster opublikował też "Super Express".

Druga tura wyborów prezydenckich, jeśli nic nie zakłóci jej przebiegu, zakończy się w niedzielę o godzinie 21. Wtedy największe telewizje w kraju ogłoszą wyniki sondażu exit poll. W nocy z kolei planowany jest sondaż late poll. PKW oficjalne wyniki wyborów prezydenckich poda zapewne w okolicach wtorku 14 lipca.