Zamknij

PiS balansuje na krawędzi samodzielnej większości. Sondaż poparcia partii

13.06.2020 15:31
Jarosław Kaczyński
fot. Jan BIELECKI/East News

W tle walki o głosy w wyborach prezydenckich bój o elektorat prowadzą również partie polityczne. Z dzisiejszego sondażu Social Changes dla wPolityce.pl wynika, że prowadzi Prawo i Sprawiedliwość, niemniej partia Jarosława Kaczyńskiego balansuje na krawędzi większości pozwalającej na samodzielne rządy.

Sondaż poparcia dla partii politycznych nie przynosi rewolucji na polskiej scenie. Z ponad 40-procentowym poparciem prowadzi Zjednoczona Prawica, w której prym wiedzie Prawo i Sprawiedliwość.

Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby dziś 42 proc. badanych, co oznacza spadek o punkt względem ostatniego sondażu jak i wyniku w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

Sondaż Changes: PiS balansuje z większością w Sejmie

Nieznacznie wzrosło poparcie Koalicji Obywatelskiej, która może liczyć na poparcie 26 proc. badanych. To wynik bliski obecnemu poparciu Rafała Trzaskowskiego przed wyborami prezydenckimi i wzrost notowań o 2 punkty proc. względem poprzedniego sondażu pracowni.

Zobacz także

Podium uzupełnia Lewica, na którą zagłosowałoby 13 proc. badanych (bez zmian). Czwarty wynik miałoby Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 9 proc. badanych (wzrost o 1 punkt), spadło natomiast

poparcie dla Konfederacji (obecnie 8 proc., spadek o 2 pkt. proc.).

Zobacz także

Prognozowana frekwencja w wyborach parlamentarnych, gdyby takowe odbyły się w czerwcu, wyniosłaby 63 proc. Oznacza to wzrost z poziomu 60 proc. Badanie przeprowadzono metodą CAWI w dniach 5-9 czerwca na próbie 1069 Polaków.

RadioZET.pl/wPolityce.pl