Zamknij

Kiedy przeprowadzić wybory prezydenckie? Najwięcej Polaków chce ich w 2021 roku

28.04.2020 08:00
Wybory prezydenckie
fot. East News

Najwięcej Polaków chce, by wybory prezydenckie przeprowadzić w 2021 roku na wiosnę – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”. Elektorat PiS utrzymuje w większości stanowisko partii rządzącej – krzyżyki na kartach powinniśmy postawić w maju.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sondaż IBRiS dla „Rz” daje rządzącym istotną wskazówkę. Pracownia zapytała Polaków o możliwe terminy wyborów prezydenckich, z uwagi na pandemię koronawirusa. Respondentom dano kilka opcji.

Co trzeci Polak chce wyborów za rok

Najwięcej zwolenników mają wybory w 2021 roku, ale bez konkretnej daty – takie rozwiązanie popiera dziś 32,1 proc. ankietowanych.

Analizując elektoraty kandydatów - za takim rozwiązaniem opowiada się 78 proc. elektoratu Roberta Biedronia, 52 proc. osób chcących głosować na Małgorzatę Kidawę-Błońską, a także 45 proc. wyborców Władysława Kosiniaka- Kamysza i 59 proc. wyborców Krzysztofa Bosaka z Konfederacji.

Wyborcy Andrzeja Dudy chcą zaś wyborów w maju tego roku. Poparcie rozwiązania forsowanego przez PiS jest w elektoracie kandydatów opozycyjnych nikłe, bądź nieobecne.

17 lub 23 maja?

Polaków pytano także o alternatywne dla 10 maja dwie daty, które daje ustawa o głosowaniu korespondencyjnym. Chodzi o kolejną niedzielę, 17 maja i jeszcze następną sobotę, 23 maja. Dodajmy, że druga z dat wymagałaby ogłoszenia przez premiera soboty dniem wolnym od pracy.

Zobacz także

Ten pomysł popiera 25,4 proc. badanych, czyli co czwarty z zapytanych Polaków co nie odpowiada nawet poparciu dla obozu dobrej zmiany w jego elektoracie - podał dziennik. Trzecie miejsce na liście preferowanych terminów mają wybory w październiku tego roku. Taka podoba się ponad 10 proc. respondentów, a wśród elektoratów kandydatów – u wyborców Szymona Hołowni (37 proc.)

Gowin będzie niepocieszony

Okazuje się, że propozycje Jarosława Gowina – z wyborami w sierpniu tego roku, lub za dwa lata, nie spotykają się z poparciem wyborców. Takowe popiera niecałe 6 proc. badanych.

Zobacz także

Opinii sprawie terminu wyborów prezydenckich nie miało 5,6 proc. respondentów. Sondaż przeprowadzono 24-25 kwietnia na 1100-osobowej grupie badanych.

RadioZET.pl/Rp.pl