Zamknij

Posłanka PiS wysłała życzenia online. Potem poparła wybory korespondencyjne

08.04.2020 14:08
Barbara Dziuk
fot. Jacek Dominski/Reporter

Posłanka PiS Barbara Dziuk zadeklarowała, że wysłała życzenia na Święta Wielkanocne za pośrednictwem internetu. Stwierdziła, że w ten sposób chce "chronić pracowników Poczty Polskiej". Problem w tym, że kilka dni później poparła głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich, które w całości obsłużyć ma właśnie państwowa spółka. 

Sejm w poniedziałek wieczorem uchwalił ustawę zgodnie, z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Obecnie ustawą zajmie się Senat. Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że izba wyższa na rozpatrzenie ustawy wykorzysta zapewne 30 dni.

Zobacz także

Ustawę poparło 230 posłów - wszyscy z PiS i Solidarnej Polski oraz większość z Porozumienia. Jedną z głosujących była Barbara Dziuk. Nie byłoby w tym nic aż tak zaskakującego, gdyby nie fakt, że posłanka z Tarnowskich Gór kilka dni wcześniej chwaliła się w mediach społecznościowych, że zrezygnowała z wysyłania kartek świątecznych tradycyjną drogą, a zamiast tego wysyła życzenia przez internet, aby "chronić pracowników Poczty Polskiej". 

Oczywiście, internauci bardzo szybko wytknęli parlamentarzystce hipokryzję. Zapewne to spowodowało, że Dziuk usunęła już post ze swojego profilu na Facebooku. Zachowało się jednak sporo screenów, w tym ten powyższy autorstwa byłego posła Pawła Kobylińskiego. 

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów. Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20.

Zobacz także

W tych godzinach wyborcy - samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby - będą musieli umieścić kopertę zwrotną (z kartą do głosowania oraz podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu) w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców.

RadioZET.pl/Facebook/PAP