Zamknij

"To była trudna decyzja". Trzaskowski wyjaśnił, dlaczego kandyduje na prezydenta

15.05.2020 22:30
Rafał Trzaskowski
fot. Facebook/Rafał Trzaskowski

To była trudna decyzja. Jestem związany z Warszawą od dziecka. Tutaj się urodziłem i tutaj się wychowałem - mówił Rafał Trzaskowski w nagraniu opublikowanym w piątek wieczorem na Facebooku. Prezydent Warszawy tłumaczył mieszkańcom stolicy, dlaczego zdecydował się wziąć udział w wyborach na prezydenta RP.

- Kochane warszawianki i kochani warszawiacy. Wiem, że część z was zaskoczyła, a nawet rozczarowała moja decyzja o starcie w wyborach na prezydenta Polski - mówił w nagraniu. - To była trudna decyzja. Jestem związany z Warszawą od dziecka. Tutaj się urodziłem i tutaj się wychowałem, ale startuję na prezydenta RP, aby również bronić Warszawy, innych miast, miasteczek i wsi, żeby bronić samorządności - podkreślił.

Prezydent Warszawy stwierdził również, że "PiS nie znosi samorządów" i będzie chciał im zabierać pieniądze. - Tak, jak robi to już dzisiaj, będzie chciał spychać na samorządy olbrzymią odpowiedzialność - dodał.

Jeżeli zostanę prezydentem RP, to temu zapobiegnę. Będę bronił Warszawy

- zadeklarował. Zaznaczył, że będzie prezydentem stolicy aż do momentu wygrania wyborów prezydenckich. Później na trzy miesiące może być wprowadzony komisarz, ale - jak powiedział Trzaskowski - "w trzy miesiące nie pozwolimy PiS-owi zniszczyć Warszawy".

Zobacz także

- Będzie PiS musiał ze mną rozmawiać jako z prezydentem Rzeczypospolitej - dodał. Trzaskowski poprosił o zaangażowanie i pomoc oraz o udział w tych wyborach. - Mam nadzieję, że wielka fala zmian zacznie się właśnie tutaj w Warszawie - podsumował.

Rafał Trzaskowski kandydatem na prezydenta Warszawy

Przypomnijmy, że Rafał Trzaskowski został ogłoszony kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy w piątek po południu. Zastąpił w tej roli wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Decyzja zapadła po kilkugodzinnym posiedzeniu zarządu PO, a zakomunikowano ją na konferencji prasowej w Sejmie. Na razie formalnego poparcia udzieliło mu macierzyste ugrupowanie, czyli PO. Pozostali członkowie KO - Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni - będą musiały to poparcie oficjalnie zatwierdzić. 

Zobacz także

Rafał Trzaskowski od jesieni 2018 roku pełni urząd prezydenta Warszawy (wygrał wybory z poparciem aż 57 proc. w I turze). W przeszłości był też posłem na Sejm, deputowanym do Parlamentu Europejskiego, ministrem administracji i cyfryzacji oraz wiceszefem MSZ. 

RadioZET.pl/PAP/Facebook