Jest pierwszy sondaż po ogłoszeniu Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta

15.05.2020 19:12
Rafał Trzaskowski
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Fakty TVN podały pierwszy sondaż po ogłoszeniu kandydatury Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Polski. Obecny prezydent Warszawy zajął w nim trzecie miejsce, ale i tak zaliczył lepszy wynik niż ostatnie notowania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. 

Wedle badania przeprowadzonego przez pracownię Kantar, na pierwszym miejscu nadal znajduje się urzędujący prezydent Andrzej Duda z wynikiem 51 proc. Oznaczałoby to na tę chwilę jego zwycięstwo w I turze. Sondaż pojawił się w piątkowym wydaniu "Faktów" TVN, a udostępnił go m.in. dziennikarz TVN24 Michał Sznajder. 

Drugie miejsce zajmuje niezależny kandydat Szymon Hołownia z wynikiem 17 proc. Podium zamyka ogłoszony dziś jako reprezentant KO Rafał Trzaskowski. 11 proc. to rezultat lepszy niż ostatnie notowania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która w piątkowy poranek zrezygnowała z ubiegania się o fotel prezydencki. 

Zobacz także

Poniżej 10 proc. uzyskaliby Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL (6 proc.), Krzysztof Bosak z Konfederacji (5 proc.) oraz Robert Biedroń z Lewicy (3 proc.). Na Marka Jakubiaka zagłosowałby 1 proc. pytanych, a dla Stanisława Żółtka, Pawła Tanajno i Mirosława Piotrowskiego wynik badania, to zero proc.

Zobacz także

"Nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem(am)" odpowiedziało 6 proc. ankietowanych. Sondaż telefoniczny został zrealizowany w piątek przez Kantar na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 pełnoletnich osób.

Rafał Trzaskowski kandydatem KO w wyborach prezydenckich

Przypomnijmy, że Rafał Trzaskowski został ogłoszony kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy w piątek po południu. Zastąpił w tej roli wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Decyzja zapadła po kilkugodzinnym posiedzeniu zarządu PO, a zakomunikowano ją na konferencji prasowej w Sejmie. Na razie formalnie poparła go PO, pozostali członkowie KO muszą to poparcie oficjalnie zatwierdzić. 

Zobacz także

Trzaskowski od jesieni 2018 roku pełni urząd prezydenta Warszawy (wygrał wybory z poparciem aż 57 proc. w I turze). W przeszłości był też posłem na Sejm, deputowanym do Parlamentu Europejskiego, ministrem administracji i cyfryzacji oraz wiceszefem MSZ. 

RadioZET.pl/Fakty TVN/PAP