Zamknij

Wybory 2020. Trzaskowski deklaruje, że jako prezydent nie podpisze tej ustawy

18.05.2020 09:28
Rafał Trzaskowski
fot. PAP

Nie należy wprowadzać rozwiązań, które będą podwyższać wiek emerytalny, tylko trzeba stworzyć taki system, że ludzie sami będą mogli dokonać wyboru i sami będą chcieli pracować dłużej po to, żeby mieć większą emeryturę - powiedział w poniedziałek kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Wypowiedział się także na temat programu 500 plus.

Rafał Trzaskowski był pytany w TOK FM, czy jako prezydent podpisałby ustawę ograniczającą program 500 Plus, np. wycofanie świadczenia na pierwsze dziecko lub ustanowienie progu dochodowego. - 500 Plus jest niesłychanie istotną częścią naszego systemu pomocy wszystkim, którzy w tej chwili sobie radzą trochę gorzej i będę go bronił - odpowiedział.

Myśmy oceniali ten program lata temu i przyznaliśmy rację wszyscy w Platformie Obywatelskiej, że ten program się sprawdził i będziemy go bronić

- odpowiedział na uwagę, że wcześniej użył sformułowania, iż program 500 Plus jest programem rozdawnictwa. Z kolei zapytany, czy podpisałby ustawę, która podwyższałaby wiek emerytalny, prezydent Warszawy stanowczo zaprzeczył.

Dzisiaj świat stanął na głowie i dzisiaj wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z tego, że przede wszystkim trzeba bronić miejsc pracy i że nie elastyczność jest ważniejsza, tylko ważniejsze jest bezpieczeństwo pracy. Dzisiaj kompletnie zmienia się świat i dzisiaj my też musimy się do tego dostosować, my musimy z tego wyciągnąć wnioski. Dzisiaj widać, że miejsce pracy, bezpieczeństwo pracy jest w tej chwili sprawą absolutnie fundamentalną

- mówił. W programie prowadząca rozmowę podkreśliła, że "społeczeństwo się starzeje i nie stać nas na utrzymanie bardzo młodych emerytów". - Dlatego mówiliśmy jasno, że kwestia wysokości emerytury musi być związana z tym, jak długo ktoś pracuje i tutaj nie należy wprowadzać tego typu rozwiązań, które ten wiek będą podwyższać, tylko trzeba stworzyć taki system, że ludzie sami będą mogli dokonać wyboru i sami będą bardzo często chcieli po prostu pracować dłużej po to, żeby mieć większą emeryturę  - stwierdził.

Zobacz także

- Rozmawiałem z mnóstwem seniorów, którzy sami mówią: "my chcemy pracować dłużej". Jeżeli to będzie ich decyzja, żeby pracować dłużej po to, żeby mieć większą emeryturę, to wtedy ten problem po prostu jasno zostanie rozwiązany i to powinien być wybór ludzi - powiedział Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski kandydatem KO na prezydenta

Rafał Trzaskowski został w piątek ogłoszony nowym kandydatem PO w wyborach prezydenckich. Zastąpił w tej roli wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawą-Błońską, która zrezygnowała ze startu tego samego dnia. Poparły go także inne ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Obywatelskiej: Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Zieloni.

Zobacz także

48-letni Trzaskowski od jesieni 2018 roku piastuje urząd prezydenta Warszawy (wybory wygrał już w I turze z poparciem prawie 57 proc.). Wcześniej był m.in. eurodeputowanym, posłem na Sejm, ministrem administracji i cyfryzacji oraz wiceszefem MSZ. Z wykształcenia jest politologiem oraz specjalistą ds. stosunków międzynarodowych. 

RadioZET.pl/PAP/TOK FM