Zamknij

Rafał Trzaskowski. Program wyborczy w wyborach prezydenckich 2020

10.07.2020 21:45
Rafał Trzaskowski program wyborczy
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Rafał Trzaskowski zmierzy się w drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 z Andrzejem Dudą. Wstępne wyniki wyborów poznamy już w niedzielny wieczór 12 lipca. Wszystko wskazuje jednak, że rywalizacja między Dudą i Trzaskowskim będzie bardzo zacięta i będziemy musieli poczekać na ostateczne wyniki PKW. Jaki jest program Rafała Trzaskowskiego? Jakie obietnice wyborcze złożył?

Rafał Trzaskowski nazwał swój program wyborczy "NOWA SOLIDARNOŚĆ 2020". Trzaskowski podkreśla w nim, że "nowa polityka, którą proponuje, pomoże zbudować sprawiedliwą i spójną Polskę." Trzaskowski chce prezydentury ponad podziałami, gdzie "nikomu nie narzuca się światopoglądu, a władze umie rozwiązać podstawowe problemy."

- Już w poniedziałek może być tak, że obudzimy się w Polsce, która jest uśmiechnięta, europejska i tolerancyjna - mówił w piątek w Raciborzu (woj. śląskie) kandydat KO na prezydenta. Podkreślał, że jeśli zostanie prezydentem RP, nie pozwoli na ataki i podziały w społeczeństwie.

Rafał Trzaskowski. Program wyborczy 2020

"Te wybory są o tym, czy będzie przez cały czas sączyć się nienawiść, czy będą nas próbowali podzielić, czy będzie szacunek dla wszystkich, przede wszystkim szacunek dla różnorodności, dla naszych tradycji, szacunek dla ciężkiej pracy" - mówił na piątkowym spotkaniu z raciborzanami Rafał Trzaskowski.

Podkreślał, że jeśli zostanie prezydentem RP, nie pozwoli na ataki i podziały w społeczeństwie. "Prezes nie będzie decydował o tym, kto jest dumnym Polakiem i dumną Polką (...) nie damy się podzielić" - mówił.

Zobacz także

"Wszystko zależy od was, od wolnych obywateli, czy powiemy jasne i głośne: mamy dość (...). Już w poniedziałek może być tak, że obudzimy się w Polsce, która jest uśmiechnięta, europejska, tolerancyjna, w której szanuje się pracę, w której szanuje się wszystkich obywateli" - powiedział Trzaskowski.

Zobacz też:  Małgorzata Trzaskowska. Kim jest żona Rafała Trzaskowskiego?

Rafał Trzaskowski. Program "Nowa solidarność". Postulaty i obietnice

Poniżej przypominamy najważniejsze postulaty programowe Rafała Trzaskowskiego zawarte w dokumencie "Nowa solidarność".

 • Inwestycje za rogiem - utworzenie specjalnego funduszu skierowanego do małych miejscowości i miast, którego celem będzie rozpędzenie gospodarki i impuls do powstania nowych miejsc pracy, blisko ludzi.
 • 10 tysięcy na ekoremonty - utworzenie funduszu, z którego każda polska rodzina będzie mogła uzyskać 10 tys. zł na modernizację domu lub mieszkania – wymianę okien, ocieplenie budynku, montaż paneli fotowoltaicznych.
 • Zmiany rozliczenia VAT - po pierwsze, szybsze zwroty VAT (do 30 dni); po drugie, uproszczenie mechanizmu podzielonej płatności (ang. split payment) oraz ułatwienie i przyspieszenie dostępu przedsiębiorców do środków leżących na ich VAT-owskich kontach bankowych.
 • Wyższe zarobki - podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Trzeba dążyć do tego, żeby osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie nie płaciły PIT-u w ogóle. Dla osoby zarabiającej między 30 tys. zł a 65 tys. zł rocznie kwota wolna wyniesie 8 tys. zł.
 • Zwiększenie środków na służbę zdrowia - w 2021 roku wydatki te powinny wzrosnąć do co najmniej 6% PKB.
 • Biała księga COVID-19 - W pierwszych dniach urzędowania Trzaskowski powoła zespół ekspertów, którzy przygotują „Białą księgę walki z epidemią”.
 • Wsparcie dla najwybitniejszych uczniów - utworzenie systemu stypendiów prezydenta RP dla najzdolniejszych uczniów, zwłaszcza z mniejszych miejscowości. Takich stypendiów powinno być 50 tysięcy, stypendyści otrzymają 1000 zł miesięcznie.
 • Prawo do zdrowia i odpowiedzialnego macierzyństwa - narodowy program zdrowia kobiety, odpowiadający europejskim standardom i potrzebom pacjentek w całym kraju.
 • Prawo do równego udziału we władzy - Rafał Trzaskowski powoła Radę Kobiet przy Prezydencie RP, której celem będzie stałe monitorowanie sytuacji kobiet w Polsce i współpraca z prezydentem na rzecz kobiet.
 • Weto dla zaostrzenia prawa aborcyjnego.
 • Nowy MDM - Trzaskowski złoży projekt ustawy przywracającej dobrze sprawdzony program „Mieszkanie dla młodych”, na mocy którego młodzi będą mogli liczyć na pokrycie przez państwo wkładu własnego do kredytu.
 • Bezpieczne 500+.
 • Wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.
 • Bezpłatny program zapłodnienia in vitro.
 • Związki partnerskie - Trzaskowski złoży projekt ustawy o związkach partnerskich, zgodny z założeniami poselskiego projektu złożonego do Sejmu w poprzedniej kadencji* (projekt A. Dunina, kadencja 2011-2015).
 • Zielony Ład dla Polski - Rafał Trzaskowski będzie domagać się od rządu przyjęcia unijnego Zielonego Ładu dla Polski i rozpoczęcia stopniowego odchodzenia od węgla – najpóźniej do 2030 roku w ogrzewaniu domów i do 2040 roku w elektroenergetyce.
 • Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji - Wprowadzenie gwarancji niezależności mediów publicznych i kontroli społecznej, zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi.
 • Obywatelski plan naprawy sądownictwa.
 • Prokurator Generalny powoływany przez Prezydenta RP.

Zobacz także

RadioZET.pl