Zamknij

Sasin obiecywał swoją dymisję w razie braku wyborów w maju. Opozycja reaguje

08.05.2020 11:42
Sasin obiecywał dymisję w razie braku wyborów prezydenckich w maju. Budka zapowiada wniosek o odwołanie
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina ma złożyć w Sejmie klub Koalicji Obywatelskiej. Tę informację przekazał w piątek lider PO Borys Budka. Powód? Według opozycji, przygotowując wybory prezydenckie, Sasin naraził skarb państwa na olbrzymie straty i kompromitację.

Jacek Sasin ma problemy? Według opozycji wicepremier i minister aktywów państwowych odpowiada za „kompromitację” związaną z wyborami prezydenckimi 2020. I takie właśnie osoby opozycja chce rozliczać.

Borys Budka na piątkowej konferencji prasowej przekazał, że klub KO złoży wniosek o odwołanie Sasina z jego funkcji. - Dajemy jednocześnie szansę panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, by wyszedł z tej sprawy z twarzą i by zdymisjonował pana Sasina zanim dojdzie do skutku ta debata (nad jego odwołaniem – red.) - dodał Budka.

Zobacz także

Wybory 2020: Sasin mówił o swojej dymisji

Budka przypomniał przy tym deklarację samego Sasina z początku kwietnia. Minister aktywów państwowych był pytany w TVN 24, czy poda się do dymisji w razie niepowodzenia organizacji wyborów w maju. - Mogę się podać. Jeśli to dzisiaj pani, czy komuś jest potrzebne, to mogę to zadeklarować, ale do takiej sytuacji po prostu nie dojdzie - stwierdził wówczas.

- Dzisiaj jest czas na polityczną odpowiedzialność – skomentował te słowa w piątek Budka. Jak dodał, zapowiedzi majowych wyborów były "wielkim oszustwem i mistyfikacją". - Pan wicepremier Sasin, osoba która zapewniała Polaków, że wybory da się przeprowadzić, naraziła Skarb Państwa na olbrzymie straty - powiedział.

Sasin już zareagował na krytykę opozycji. „Zarzuty wobec mnie i rządu PiS prezentowane przez pana Budkę w sprawie wyborów prezydenckich są całkowicie niezgodne ze stanem rzeczywistym. A jeszcze parę dni temu sami chcieli przełożyć wybory...” – napisał na Twitterze.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/TVN24