Zamknij

Czarne chmury nad wyborami prezydenckimi. Prokuratura wszczyna śledztwo

23.04.2020 17:54
Śledztwo ws. wyborów prezydenckich 2020
fot. PAP

Jest śledztwo w sprawie decyzji o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w warunkach epidemii - informuje Szymon Jadczak z tvn24.pl. Wszczęła je prokurator Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej dla Warszawy-Mokotów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zawiadomienie wpłynęło od osoby prywatnej, a po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego prokurator podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa "w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez przedsięwzięcie działań mających na celu przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2020 roku w okresie ogłoszonego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2".

Śledztwo ws. wyborów prezydenckich 2020

Dziennikarz powołuje się na dwa niezależne źródła, a o wszczęciu postępowania śledcza miała poinformować swoich przełożonych z Prokuratury Okręgowej i rejonowej. Działania prowadzone są pod kątem artykułu 165 kodeksu karnego punkt pierwszy, który stanowi, że "kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach: powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej", podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Kara może zostać zwiększona do 12 lat w przypadku, gdy w wyniku takich działań dojdzie do śmierci.

RadioZET.pl/tvn24.pl