Zamknij

Sondaż rządowego CBOS: Duda - 50 proc., Trzaskowski - 38 proc.

10.07.2020 15:56
sondaż CBOS
fot. MAREK DYBAS /REPORTER

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się już w najbliższą niedzielę 12 lipca. W ostatnim dniu kampanii wyborczej rządowe Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) opublikowało sondaż dający bardzo dużą przewagę Andrzejowi Dudzie. Tak dużej różnicy poparcia nie odnotował żaden z sondaży zrealizowanych w ostatnich dwóch tygodniach, dlatego w ocenie większości komentatorów, do wyników badań CBOS należy podchodzić z dystansem.

Wybory 2020. W ostatnim dniu kampanii wyborczej Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) opublikowało ostatni sondaż poparcia dla kandydatów na urząd prezydenta. Wyniki nie zaskakują. Rządowe centrum badań zgodnie z przewidywaniami wykazuje ogromną przewagę Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim. Przewagę, jakiej nie potwierdza żaden ze zrealizowanych w ostatnich dwóch tygodniach sondaży.

Jak podaje CBOS, zamiar głosowania w II turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę zadeklarowało 50 proc ankietowanych, na Rafała Trzaskowskiego zamierza oddać swój głos 38 proc. respondentów. 7 proc. badanych nie chciało ujawnić swoich preferencji, a 5 proc. respondentów stwierdziło, że nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.

Sondaż rządowego CBOS przed drugą turą: Duda z ogromną przewagą nad Trzaskowskim

CBOS zapytał też badanych, kto ich zdaniem wygra wybory prezydenckie. 60 proc. wskazało na Dudę. Zwycięstwo Trzaskowskiego przewiduje 20 proc. ankietowanych, również 20 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

88 proc. wyborców Andrzeja Dudy wierzy w jego zwycięstwo, tylko 2 proc. przewiduje, że wygra jego kontrkandydat; 10 proc. spośród osób, które zadeklarowały głosowanie na Dudę, nie ma wyrobionego zdania, co do tego, kto zwycięży w II turze wyborów.

Zobacz także

52 proc. badanych, którzy zadeklarowali głosowanie na kandydata KO, wierzy w zwycięstwo Trzaskowskiego; o tym, że wygra urzędujący prezydent jest przekonanych 30 proc. z nich, a 18 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Zobacz także

Działalność Centrum Badania Opinii Społecznej jest współfinansowana z budżetu państwa w ramach części 16 – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (361) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

Sprawdź:  Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź:  Andrzej Duda: Program wyborczy

Zobacz też:  Małgorzata Trzaskowska. Kim jest żona Rafała Trzaskowskiego?

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 29 czerwca do 9 lipca 2020 roku na próbie liczącej 1339 osób (w tym: 66,1 proc. metodą CAPI, 19,6 proc. – CATI i 14,3 proc. – CAWI).

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP