Zamknij

Wybory prezydenckie: kto robi najlepszą kampanię? Sondaż rozwiewa wątpliwości

25.02.2020 07:38
Duda Kidawa-Błońska Kosiniak
fot. PAP/Tomasz Jastrzębowski/Reporter/PAP

Prawie połowa badanych uważa, że urzędujący prezydent ma najlepiej prowadzoną kampanię wyborczą – poinformował we wtorek Onet prezentując wyniki sondażu, który na zlecenie portalu przygotował IBRiS.

Z badań opinii społecznej przeprowadzonych przez IBRiS wynika, że sposób prowadzenia kampanii Andrzeja Dudy najlepiej ocenia 43 proc. badanych. Na kolejnym miejscu znajduje się szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 7,2 proc. Na trzecim znalazła się wicemarszałek Sejmu z Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska z rezultatem 6,2 proc.

Zobacz także

"O tym, że kampania Andrzeja Dudy jest najlepsza są przeświadczeni wyborcy PiS (77 proc.), ale także Koalicji Obywatelskiej (23 proc.) i Lewicy (33 proc.). Kampanie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Roberta Biedronia cieszą się niższą oceną wśród wyborców ich formacji, odpowiednio 20 oraz 12 proc. z nich" – czytamy na portalu Onet.

Zobacz także

Kampania Szymona Hołowni najbardziej podoba się 5,7 proc. respondentów, wspomnianego Roberta Biedronia z Wiosny - 4,4 proc. a Krzysztofa Bosaka z Konfederacji (1,4 proc.). Sondaż zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (metoda CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniu 21-22 lutego 2020 r.

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja - ogłosiła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wedle przepisów, ewentualna II tura (w przypadku, gdyby żaden z kandydatów nie uzyskał wystarczającej większości głosów) odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja.

Zobacz także

Do tej pory zamiar udziału w wyborach prezydenckich zadeklarowali: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i publicysta Szymon Hołownia. Oficjalnie chęci ubiegania się o kolejną kadencję nie ogłosił urzędujący prezydent Andrzej Duda. Jego obecna kadencja upływa 6 sierpnia. 

RadioZET.pl/PAP