Zamknij

Sondaż IPSOS: Remis ze wskazaniem na Trzaskowskiego. Z Dudą idą łeb w łeb

02.07.2020 23:55
Andrzej Duda Rafał Trzaskowski
fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER Mateusz Jagielski/East News

Sondaż pracowni IPSOS dla OKO.press wskazuje remis między Rafałem Trzaskowskim a Andrzejem Dudą, ze wskazaniem na prezydenta Warszawy. Kampania krystalizuje wyborców – niezdecydowanych przez II turą jest zaledwie 3 proc. z nich. Tyle wynosi błąd statystyczny i takowa różnica może przeważyć o prezydenturze.

Wybory prezydenckie rozstrzygną się już za nieco ponad tydzień. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zawzięcie walczą o wynik – urzędujący prezydent, w odróżnieniu od Bronisława Komorowskiego sprzed pięciu lat, stawia na polaryzację i język dzielący Polaków. Ostrej retoryki nie brakuje u jego kontrkandydata, Rafała Trzaskowskiego.

Sondaż IPSOS dla OKO.press, jednej z większych pracowni sondażowych na świecie, nie daje jednoznacznego rozstrzygnięcia. Kandydaci idą łeb w łeb – po I turze wyborów prezydent Duda może liczyć na nieznaczny wzrost poparcia. Większa mobilizacja sił demokratycznych (Lewica, PSL, wyborcy Hołowni) będzie sprzyjała Trzaskowskiemu.

Sondaż IPSOS: Różnica mniejsza niż błąd statystyczny

Prezydent Warszawy zdobyłby w II turze wyborów prezydenckich 49 procent głosów, wobec 48 proc. Dudy i 3 proc. wciąż niezdecydowanych (takich uwzględnia sondaż). Wynik może się zmienić, gdyż błąd statystyczny wynosi trzy procent. To oznacza, że zadecyduje mobilizacja wyborców i ważne głosy tych wciąż niezdecydowanych.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy 
Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy

Przy różnicy na poziomie 3 proc. kandydaci będą przeżywali nerwową noc – dopiero poranne, poniedziałkowe wyniki dadzą odpowiedź w sprawie zwycięstwa.

RadioZET.pl/Oko.press