Zamknij

Sondaż: Andrzej Duda wygrywa w I turze. To dlatego PiS chce wyborów 10 maja?

26.03.2020 11:35
Andrzej Duda
fot. Adrian Ciezki/REPORTER

Jeśli wybory prezydenckie odbędą się bez zmian - 10 maja - Andrzej Duda wygra je w pierwszej turze - pisze "Gazeta Wyborcza" o wynikach sondażu Kantar wykonanego na jej zlecenie. Frekwencja 10 maja może wynieść zaledwie 31 procent.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według "Gazety Wyborczej" mimo trwającej epidemii głównie wyborcy Andrzeja Dudy odważą się pójść do urn i zagłosować. Z sondażu wynika, że decyzja Prawa i Sprawiedliwości, by przeprowadzić wybory prezydenckie podczas epidemii koronawirusa, budzi ogromny sprzeciw - 73 proc. Polaków popiera ich przełożenie na później – z powodu epidemii. Tylko 19 proc. uważa, że powinny się odbyć 10 maja - podała gazeta w czwartkowym wydaniu.

Nowy sondaż: Andrzej Duda wygrywa w I turze 

Z wyników sondażu wynika, że jeśli wybory odbędą się w terminie, to Andrzej Duda otrzymałby 65 proc. głosów.  Małgorzata Kidawa-Błońska miałaby otrzymać 10 proc. a pozostali kandydaci pomiędzy 4 a 6 proc.

Zobacz także

Gdyby wybory przeniesiono na termin po epidemii, Andrzej Duda mógłby - zgodnie z sondażem, liczyć w pierwszej turze na wynik o 21 punktów proc. niższy - 44 proc. i do rozstrzygnięcia wyścigu do Pałacu Prezydenckiego potrzeba byłaby druga tura.

Według sondażu dla "GW" Duda miałby zmierzyć się w niej z Kidawą-Błońską, która w późniejszych wyborach uzyskałaby 19 punktów proc. przed innymi kandydatami - Władysławem Kosiniakiem Kamyszem (8 proc.), Robertem Biedroniem i Szymonem Hołownią (po 7 proc.) i Krzysztofem Bosakiem (5 proc.). Frekwencja miałaby wynieść 61 proc.

Według sondażu w drugiej turze wyborów w przesuniętym terminie przewagę z 53 proc. głosów miałby obecny prezydent, a 39 proc. Kidawa-Błońska, jednak 8 proc. uczestników sondażu jest niezdecydowanych - wynika z czwartkowej publikacji "GW".

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar dla "GW" w dniach 23-24 marca, CATI, próba tysiąca osób reprezentatywna dla populacji 18+.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Gazeta Wyborcza