Zamknij

Sondaż. Duda wygrywa w pierwszej turze. Katastrofalna frekwencja

01.04.2020 10:45
sondaż
fot. PAP

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałby je w I turze prezydent Andrzej Duda, uzyskując 55 proc. głosów; udział w wyborach wzięłoby 35 proc. Polaków - wynika z badania pracowni Social Changes dla prawicowego portalu wPolityce.pl.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie portalu ankietowanym zadano pytanie, na kogo zagłosowaliby, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę.

Zobacz także

Oddanie głosu na urzędującego prezydenta Andrzej Dudę zadeklarowało 55 proc. zdecydowanych wyborców. Taki wynik oznacza wygraną w pierwszej turze. Jak podaje portal, w poprzednim, analogicznym badaniu, chęć głosowania na urzędującego prezydenta wyraziło 47 proc. ankietowanych.

Na kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Kidawę-Błońską chce głosować 14 proc. badanych; poprzednio było to 19 proc.

Zobacz także

Poparcie dla kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wynosi 10 proc. - co oznacza spadek o 1 punkt. Dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia może liczyć na 9-procentowe poparcie, co oznacza wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Na kolejnym miejscu znalazł się kandydat Lewicy Robert Biedroń, którego popiera 6 proc. ankietowanych; jak podaje portal, oznacza to spadek o 4 pkt proc.

Posłuchaj podcastu

Kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka wskazało 5 proc. respondentów, co oznacza spadek o 1 pkt proc. Umieszczony po raz pierwszy w zestawieniu Marek Jakubiak uzyskał 1 proc. poparcia.

Zobacz także

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 27 do 30 marca 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięły udział 1062 osoby.

RadioZET.pl/ PAP/ wPolityce