Zamknij

Tajny sondaż dla PiS. Z tego badania Duda może być zadowolony

04.06.2020 16:59
Andrzej Duda
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda może zagwarantować sobie reelekcję już w I turze wyborów prezydenckich. Tak wynika ze zleconego przez PiS sondażu, do którego dotarł "Super Express".

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca – to wiemy już na pewno. W środę datę wyborów ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek – tuż po tym, jak przez kilkanaście minut zarzucała opozycji pieniactwo i niedopuszczenie do wyborów 10 maja.

Ostatnie sondaże wskazują, że poparcie dla Andrzeja Dudy mocno topnieje. Po tym, jak do gry wszedł Rafał Trzaskowski, wyniki niektórych sondaży wskazywały, że do rozstrzygnięcia wyborów będzie konieczna II tura. Badanie SWPS mówiło nawet, że w dogrywce Duda przegrałby nie tylko z kandydatem KO, ale również z Szymonem Hołownią.

Zobacz także

Tymczasem „SE” dotarł do sondażu zleconego przez  PiS, z którego wynika, że Duda jednak jest bliski zagwarantowania sobie reelekcji już za pierwszym podejściem. "Biorąc pod uwagę potencjalne głosy wyborców niezdecydowanych, Duda zdobędzie w I turze 48,64 proc. głosów. Aby wygrać wybory jego poparcie musi być większe od 50 proc., czyli niewiele do tego brakuje. Największy rywal w walce o najważniejszy urząd w państwie, Rafał Trzaskowski z KO, zdobędzie w I turze tylko 24,29 proc. głosów" – pisze w czwartek "SE".

Trzecie miejsce zajmuje w sondażu Szymon Hołownia, uzyskując 10,73 proc. głosów. Kolejne miejsce należy do kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka, na którego głos oddałoby 9,68 proc. Polaków. Na piątym miejscu znalazł się kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskując 3,11 proc. poparcia, a szóste ostatnie miejsce należy do kandydata Lewicy Roberta Biedronia, na którego głos oddałoby 2,70 proc. rodaków.

Gazeta zaznacza, że z sondażu do którego dotarła wynika też, że daje on zwycięstwo Andrzejowi Dudzie także w drugiej turze wyborów (46,56 proc. głosów, wobec 33,44 proc. głosów oddanych na Rafała Trzaskowskiego). Według "SE", sztabowcy kandydata PiS zdają sobie sprawę, że druga tura jest bardzo ryzykowna, bo nie wiadomo co się do tego czasu wydarzy. Dlatego na Nowogrodzkiej widać pełną mobilizację.

RadioZET.pl/Super Express/PAP