Zamknij

Szumowski zabrał głos ws. wyborów prezydenckich. ''Przekazałem rekomendacje''

17.04.2020 17:59

Przekazałem dziś rekomendacje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu dot. przeprowadzenia wyborów prezydenckich. W formie tradycyjnej mogłyby się one odbyć za dwa lata – powiedział w piątek Łukasz Szumowski.

Szumowski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
loader

Koronawirus będzie nam towarzyszył przez najbliższe miesiące, do momentu, w którym pojawi się szczepionka – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dlatego, jak dodał, najlepszym rozwiązaniem jest przełożenie wyborów o dwa lata.

Jeżeli ugrupowania polityczne nie zgodzą się na taką formułę, wtedy jedyną formą bezpieczną prowadzenia wyborów są wybory korespondencyjne

- powiedział Szumowski. - Wszelkie dane medyczne mówią, że w przypadku wyborów korespondencyjnych nie ma lepszych czy gorszych terminów, o szczegółowych zaleceniach ws wyborów korespondencyjnych, będę mógł poinformować premiera, gdy skończą się prace nad ustawą - dodał.

Minister zdrowia pytany o to, czy majowy termin na wybory korespondencyjne jest bezpieczny i czy nie byłby bezpieczniejszy inny termin w tym roku, stwierdził, że "nie ma miesiąca, który byłby bezpieczniejszy od innych, nie ma miesiąca, który byłby gorszy od innych".

Szumowski: jesienią możliwa druga fala epidemii i zachorowania na grypę

- Musimy utrzymywać dystans. Czy wybory na pewno odbędą się w formie tradycyjnej za dwa lata? To wszystko zależy od czasu, gdy opracowany zostanie lek lub szczepionka na koronawirusa. Z całą pewnością nie będzie tego wcześniej niż za rok, co najmniej. Teraz nie ma bez tego bezpiecznego miesiąca, a na jesień spodziewamy się drugiej fali epidemii. I to nie tylko koronawirusa, ale też fali zachorowań na grypę - ostrzegł minister. Jak dodał, to może oznaczać bardzo poważną sytuację zdrowotną dla większości krajów na świecie półkuli północnej.

RadioZET.pl