Zamknij

Szymon Hołownia - program wyborczy niezależnego kandydata w wyborach 2020

26.06.2020 21:47
Szymon Hołownia
fot. LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Szymon Hołownia jest niezależnym kandydatem, który depcze po piętach w wyścigu o fotel prezydencki Andrzejowi Dudzie i Rafałowi Trzaskowskiemu. W swoim programie wyborczym Szymon Hołownia podkreśla potrzebę reformy ochrony zdrowia i edukacji oraz odejścia od węgla. Jest za przeprowadzeniem "przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa" i zachowaniem kompromisu aborcyjnego.

Szymon Hołownia - program wyborczy. "Chcę Polski solidarnej, zielonej i demokratycznej" - mówił na spotkaniu wyborczym w Białej Podlaskiej niezależny kandydat na prezydenta. Choć sondaże na początku nie dawały mu większych szans na wygraną, na finiszu kampanii niezależny kandydat plasuje się na trzecim miejscu za Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim.

Zobacz także

Szymon Hołownia. Postulaty i program wyborczy

Szymon Hołownia swój oficjalny program wyborczy pokazał już w lutym. Najważniejsze postulaty zawarł w książce "Wizje i konkrety prezydentury". Hołownia opowiada się za reformą ochrony zdrowia, a także opieki dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Niezależny kandydat zwraca uwagę na potrzebę oddłużenia i usamorządowienia szpitali. Podkreśla również, jak ważną rolę pełni profilaktyka.

Szymon Hołownia w programie wyborczym opowiada się także za reformą edukacji. Wśród jego postulatów można wymienić następujące hasła: "Godne zarobki dla nauczycieli", "Nowa szkoła", "Komisja Edukacji Narodowej zamiast kuratoriów", "Edukacja dla demokracji i klimatu", "Dotacje na edukację artystyczną".

Szymon Hołownia opowiada się za Polską "zieloną". Ma nadzieję, że do 2050 nasz kraj całkowicie odejdzie od węgla, a 75 proc. naszej energii będzie pochodziło z OZE. Chce także ograniczenia w sprowadzaniu do Polski śmieci zza granicy.

W programie wyborczym Szymon Hołownia mówi także o wzmocnieniu samorządu terytorialnego i zmianie zasad funkcjonowania Senatu.

Szymon Hołownia w kwestiach światopoglądowych chce przeprowadzenia "przyjaznego rozdział Kościoła od państwa". Niezależny kandydat "nie chce ruszać" ustawy regulującej kwestię aborcji. Uważa też, że samorządy powinny się wycofać z uchwał o "strefach wolnych od ideologii LGBT". Jest przychylny metodzie in vitro.

Szymon Hołownia i obietnice wyborcze? Podczas kampanii 2020 z ust niezależnego kandydata padło wiele obietnic wyborczych. Najważniejsze z nich to: 2080 złotych dla osób bezrobotnych i samozatrudnionych, którzy stracili pracę na skutek epidemii, ochrona wypłacalności ludzi, przywrócenie Polsce Trybunału Konstytucyjnego czy reaktywacja Trójkąta Weimarskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl