Zamknij

Wybory do powtórki? Były szef PKW: w takim wypadku trzeba będzie je powtórzyć

13.07.2020 13:34
Wybory do powtórki? Były szef PKW: w takim wypadku trzeba będzie je powtórzyć
fot. Mateusz Grochocki/East News

Wybory 2020 do powtórki? Były szef PKW Wojciech Hermeliński ostrzega, że w związku z nieotrzymaniem pakietów wyborczych przez wielu obywateli naszego kraju, należy liczyć się z protestami wyborczymi.

Wybory 2020 do powtórki? Były szef PKW Wojciech Hermeliński w rozmowie z Onetem odniósł się m.in. do sytuacji osób, które głosowały za granicą. Ostrzegł, że prawdopodobnie należy liczyć się z dużą liczbą protestów wyborczych.

Przypomnijmy, że według podanych przez PKW nieoficjalnych wyników, II turę wyborów 2020 wygrał Andrzej Duda, uzyskując tym samym reelekcję na stanowisku prezydenta RP. Duda zdobył 51,21 proc. głosów, zaś Rafał Trzaskowski - 48,79 proc.

Zobacz także

Ogromna mobilizacja wyborców zauważalna była za granicą. W Chorwacji ludzie stali w kolejkach do polskiego konsulatu do późnych godzin nocnych. Podobna sytuacja miała miejsce w polskich kurortach nad Morzem Bałtyckim, między innymi w Juracie.

Wybory 2020 do powtórki? Były szef PKW twierdzi, że będzie wiele protestów

W niedzielę pojawiło się wiele doniesień o tym, że znaczna część Polaków mieszkających za granicą nie otrzymała pakietów wyborczych. To samo spotkało również tych, którzy przed I turą wyborów 2020 wyjechali na wakacje i po powrocie nie mogli już oddać głosu w swoim lokalu wyborczym.

Zobacz także

Ten problem, jak czytam, dotyczył ok. 200 tys. osób. Pewnie część z nich wybrała się na wakacje przed pierwszą turą i dopisała się do spisu za pomocą ePUAP. Z tego co mówili ci wyborcy, w momencie kiedy składali wniosek o dopisanie się, nie było informacji o tym, że w drugiej turze będą musieli zagłosować w tym samym miejscu

– powiedział w rozmowie z Onetem Hermeliński. Jak dodał, w związku z tym trzeba liczyć się z możliwością złożenia wielu protestów wyborczych. Sąd Najwyższy ma zaś 21 dni na ich rozpatrzenie.

Hermeliński: w takim wypadku wybory trzeba będzie powtórzyć

Prawdopodobnie będzie to tuż przed 6 sierpnia. Tego dnia mija kadencja obecnego prezydenta

 – tłumaczył były szef PKW. A jeżeli SN nie opublikuje uchwały do tego dnia? Zdaniem Hermelińskiego, nie ma takiej możliwości.

Zobacz także

Konstytucja ani kodeks wyborczy nie przewiduje takiej sytuacji. Natomiast opinie większości teoretyków prawa wyborczego mówią, że w takim wypadku wybory będzie trzeba powtórzyć

– stwierdził Wojciech Hermeliński.

RadioZET.pl/Onet.pl