Zamknij

Morawiecki: wybory 2020 planujemy 28 czerwca

21.05.2020 13:29
Morawiecki: wybory 2020 planujemy 28 czerwca
fot. Mateusz Jagielski/East News

Wybory prezydenckie 2020 planujemy na 28 czerwca. Późniejszy termin nie byłby wskazany ze względu na upływającą kadencję obecnego prezydenta - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Wybory 2020 odbędą się w czerwcu? Jak ogłosił w czwartek Mateusz Morawiecki, rząd chce "wypełnić obowiązki konstytucyjne i przeprowadzić te wybory zgodnie z konstytucją ".

Dzisiaj planujemy zrobić to na 28 czerwca. Późniejszy termin nie byłby wskazany, ponieważ potem do 6 sierpnia kończy się kadencja prezydenta i z terminów, które potem wynikają z prawa mogłoby to oznaczać, że ogłoszenie ostateczne wyborów, czy zatwierdzenie wyborów przez Sąd Najwyższy przeciągnęłoby się poza ten termin

- powiedział premier.

Dzisiaj celujemy w 28 czerwca

- podkreślił Morawiecki.

Zobacz także

Szef rządu był pytany o to, kiedy zostanie opublikowana uchwała Państwowej Komisji Wyborczej dotycząca wyborów prezydenckich.

Tutaj dokonują się na pewno analizy, które są ważne po to, żeby wiedzieć dokładnie, czy w obecnych okolicznościach, już teraz jest ten moment, żeby ta uchwała mogła zostać opublikowana

- odpowiedział premier.

W podjętej 10 maja uchwale PKW stwierdziła, że w wyborach prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja br. brak było możliwości głosowania na kandydatów. Jednocześnie podkreślono, że marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW wyznaczy termin nowych wyborów.

Uchwała o wyborach 2020 r. zostanie opublikowana?

Szef PKW Sylwester Marciniak, pytany przez dziennikarzy w Senacie, czy to jest zgodne z prawem, że ktoś wstrzymuje publikację uchwały PKW ws. wyborów prezydenckich, odparł: "sądzę, że będzie opublikowana".

Chodzi o podjętą przez PKW uchwałę, w której Komisja stwierdziła, że w wyborach prezydenckich 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów. Według PKW w związku z tym, że jest to równoznaczne w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów, marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW w Dzienniku Ustaw ma zarządzić nowe wybory; muszą się one odbyć w ciągu 60 dni od dnia ich zarządzenia. Dotychczas uchwała PKW nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Szef PKW pytany przez dziennikarzy w Senacie, czy to jest zgodne z prawem, że ktoś wstrzymuje publikację uchwały PKW ws. wyborów prezydenckich, odparł: "sądzę, że będzie opublikowana".

My przekazaliśmy (uchwałę - red.) 11 maja i czekamy na publikację

- wskazał.

Zobacz także

Jak dodał, wie z doniesień medialnych, że trwa analiza prawna uchwały.

Jakbyście państwo się zapoznali z opiniami dzisiaj profesorów, którzy do ustawy (dotyczącej wyborów prezydenckich) wskazali, że są wątpliwości do podstawy prawnej tej uchwały. Być może z tego względu

- powiedział Marciniak.

Zobacz także

Pytany, kiedy powinny odbyć się wybory, powiedział, że "tak, aby proces legislacyjny zakończył się przed zakończeniem kadencji urzędującego prezydenta".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVP Info/PAP