Zamknij

Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Wybory prezydenckie w gminie Giby zagrożone

24.06.2020 12:36

Wybory prezydenckie 2020 w gminie Giby zagrożone. Członkowie obwodowych komisji wyborczych rezygnują z prac. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce wykryto w powiecie sejneńskim. 

Lokal wyborczy
fot. Jakub Kaminski/East News

Wybory prezydenckie 2020 mają odbyć się w najbliższą niedzielę, 28 czerwca. Tymczasem, z powodu pandemii, zamknięty jest obecnie dla mieszkańców Urząd Gminy Giby. Wójt gminy Robert Bagiński jest zarażony koronawirusem, a sekretarz, skarbnik gminy i kilku urzędników przebywa w kwarantannie.

Kwarantanną zostały też objęte niektóre osoby, które miały pracować w obwodowych komisjach wyborczych. Na terenie gminy Giby mieszkańcy mają głosować w pięciu obwodach. W każdej komisji powinno być od 7 do 9 członków.

Wybory 2020 w gminie Giby zagrożone

Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach Alicja Rynkiewicz-Dąbek poinfomowała w środę, że w związku z obecną sytuacją pandemiczną w gminie Giby, część członków komisji zrezygnowała z pracy. W komisjach zostało gotowych do pracy po 2-3 członków.

Rynkiewicz-Dąbek powiedziała, że minimalna liczba członków w komisji to trzy osoby, ale dodała, że praca od godz. 6. rano do rana następnego dnia byłaby zbyt ciężka dla takiej liczby osób. Suwalska delegatura KBW z gminą Giby do jutra muszą znaleźć chętnych do pracy w tych komisjach.

Wybory muszą w gminie się odbyć. Po ich zakończeniu musi zostać sporządzony protokół, by uznać wybór prezydenckie za ważne w całym kraju

- powiedziała Rynkiewicz-Dąbek.

Zobacz także

Nowe ognisko koronawirusa w Polsce

Ognisko koronawirusa w powiecie sejneńskim powstało w czasie wesela, które odbyło się 6 czerwca w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Gibach. Na weselu było ok. 60 osób. Pierwszymi zakażonymi osobami była radna gminy Giby i jej maż, urzędnik powiatowy. 10 czerwca odbyła się sesja rady gminy Giby, na której była obecna radna. Wtedy nie wiedziała jeszcze o zakażeniu. Na sesji było wówczas 13 radnych, kilku urzędników, sołtysi oraz przedstawiciele policji, straży granicznej i starostwa powiatowego w Sejnach.

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sejnach obecnie w kwarantannie przebywa 101 osób, w tym samorządowcy, urzędnicy i pracownicy instytucji gminnych i państwowych. Wszyscy są poddawani testom na obecność koronawirusa. 

loader

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP