Zamknij

Znamy plany pierwszej zagranicznej wizyty Dudy w II kadencji. Są dwa powody

14.07.2020 10:50
Andrzej Duda
fot. PAP

Wiemy już oficjalnie, że Andrzej Duda pozostanie głową państwa na kolejne pięć lat. Szef jego gabinetu politycznego zdradził, gdzie najprawdopodobniej prezydent wybierze się w pierwszą zagraniczną podróż po zaprzysiężeniu na drugą kadencję. 

Krzysztof Szczerski pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, którą stolicę państwa prezydent Duda odwiedzi w nowej kadencji jako pierwszą, podkreślił, że "prezydent podczas pierwszej debaty prezydenckiej odpowiadał, że pierwszą wizytę po pandemii koronawirusa chciałby złożyć w Rzymie i Watykanie".

Staramy się o to, żeby pierwszą wizytą był Rzym, i będzie to pewnie wczesna jesień tego roku

- zapowiedział. Zdaniem szefa gabinetu prezydenta, wizyta Dudy w Rzymie "byłaby symbolem, że Włochy, które miały trudną sytuacje pandemiczną, były w stanie ją pokonać". Szczerski wyjaśnił, że wizyta w Rzymie miałaby także związek z 100. rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II, która przypadła w tym roku.

Zobacz także

6 maja podczas debaty prezydenckiej w TVP prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że z pierwszą wizytą po objęciu urzędu prezydenta na drugą kadencję może udać się do Rzymu, bo - jak mówił - oznaczałoby to, że epidemia koronawirusa minęła.

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie 2020 wygrał urzędujący prezydent  Andrzej Duda, który w II turze uzyskał poparcie 51,03 proc. wyborców. Na jego rywala, kandydata KO oraz prezydenta Warszawy  Rafała Trzaskowskiego głosowało 48,97 proc. wyborców. Duda jest jedynym oprócz Aleksandra Kwaśniewskiego prezydentem wybranym na drugą kadencję. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP