Zamknij

Baner Andrzeja Dudy nielegalnie zawisł na zabytkowym krzyżu na Giewoncie

09.07.2020 17:20
baner Andrzeja Dudy
fot. Albin Marciniak/East News/Twitter.com/TygodnikPodhalański

Wybory prezydenckie. Ktoś powiesił baner wyborczy z podobizną Andrzeja Dudy na krzyżu na Giewoncie. Nie wiadomo, skąd się tam wziął. O sprawie jako pierwszy poinformował "Tygodnik Podhalański".

Zdjęcie plakatu wyborczego Andrzeja Dudy opublikował w mediach społecznościowych "Tygodnik Podhalański". Na zabytkowym krzyżu na Giewoncie ktoś przymocował baner ubiegającego się o reelekcję prezydenta.

Zobacz także

Początkowo gazeta zastanawiała się, czy fotografia to fotomontaż. 

Czy to prawdziwa fotografia, czy fotomontaż? Nasz czytelnik, który nadesłał nam zdjęcie twierdzi, że dziś ktoś przyczepił baner z podobizną prezydenta Dudy do krzyża na Giewoncie

- napisano w poście.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy

Baner Andrzeja Dudy nielegalnie zawisł na Giewoncie

Fotografia banneru oplatającego słynny, ponad stuletni, krzyż pojawiła się w mediach społecznościowych w środę. Sporych rozmiarów baner z wizerunkiem urzędującego prezydenta i hasłami wyborczymi został przymocowany w dolnej części krzyża na frontowej stronie, od strony widocznej z Zakopanego.

Incydent potwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W czwartek na szczycie pojawiły się służby Tatrzańskiego Park Narodowego (TPN), ale nie było już śladu po wyborczym banerze

- powiedziała Paulina Kołodziejska z TPN.

Służby parku narodowego nie ustaliły, kto mógł powiesić baner na krzyżu.

Krzyż na Giewoncie jest wpisany do rejestru zabytków, a wieszanie na nim jakichkolwiek przedmiotów, pisanie czy rycie napisów jest nielegalne. Konstrukcję postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Koszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m znajduje się pod skałami. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/"Tygodnik Podhalański"