Zamknij

Premier wprowadza II stopień alarmowy CRP-Bravo w całej Polsce

09.07.2020 16:28
Mateusz Morawiecki
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terytorium całego kraju. Chodzi o przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Decyzja jest związana z organizacją II tury wyborów prezydenckich 12 lipca. 

Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 10 lipca br. od godz. 00:01 do 13 lipca br. do godz. 23:59.

Stopień wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Stopień BRAVO-CRP był już wprowadzany m.in. w związku z I turą wyborów prezydenckich (28 czerwca), w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów parlamentarnych.

Zobacz także

II stopień alarmowy BRAVO-CRP. Premier podpisał zarządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP wzmożonemu monitorowaniu podlega stan bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej. Monitorowane i weryfikowane jest też, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Realizowane są m.in. następujące przedsięwzięcia: sprawdzenie dostępności usług elektronicznych, poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności, zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów czy wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Zobacz także

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego

- podkreślono w komunikacie MSWiA.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy

RadioZET.pl/PAP