Zamknij

Godziny otwarcia lokali wyborczych. W jakich godzinach można głosować?

11.07.2020 17:53
Lokal wyborczy
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Polacy wybiorą prezydenta na kolejną pięcioletnią kadencję. Kiedy zostaną otwarte i zamknięte lokale wyborcze? Sprawdź godziny otwarcia lokali wyborczych.

Druga tura wyborców prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze w całym kraju czynne będą od godziny 7.00 do godziny 21:00. W pierwszej turze wyborów po godzinie 21 mogli zagłosować tylko ci wyborcy, którzy przybyli do lokalu przed godziną zakończenia głosowania.  

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w formie mieszanej – tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie dla chętnych.

Wybory 2020. Godziny otwarcia lokali wyborczych

Poza lokalami wyborczymi, np. w zakładach leczniczych czy domach pomocy społecznej głosowanie może rozpocząć się później.

Na statkach morskich i w lokalach za granicą głosowanie odbywa się między godziną 7:00 a 21:00 czasu miejscowego w dniu głosowania. Jeżeli głosowanie miałoby być zakończone 13 lipca, wybory zostaną przeprowadzone dzień przed ustalonym terminem (11 lipca).

Cisza wyborcza. Od kiedy i jak długo trwa? 

Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę, czyli 24 godziny przed dniem głosowania. Cisza wyborcza trwa do zakończenia drugiej tury wyborów. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godzinie 21.

Wyniki wyborów. Kiedy poznamy oficjalne wyniki drugiej tury? 

Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 według sondażu exit poll dla TVP, TVN i Polsatu poznamy w niedzielę o godzinie 21.  

Kiedy poznamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich? PKW na piątkowej konferencji prasowej poinformowała, że wyniki wyborów zostaną ogłoszone najprawdopodobniej w poniedziałek wieczorem. Wersja pesymistyczna to wtorek, godzina 23. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl