Zamknij

Wybory 2020. Late poll: Duda zwiększa przewagę nad Trzaskowskim

13.07.2020 00:33
Andrzej Duda Rafał Trzaskowski
fot. Zbyszek Kaczmarek/East News

Wybory prezydenckie 2020. Po północy opublikowano sondaż late poll z 50 proc. komisji. Wynika z niego, że Andrzej Duda (50,8 proc.) zwiększył swoją przewagą nad Rafałem Trzaskowskim (49,2 proc.). Frekwencja według pierwszych szacunków wyniosła 68,9 proc. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że nie będzie podawać cząstkowych wyników wyborów, tylko ostateczne, ze 100 proc. komisji. 

Wybory prezydenckie 2020 rozstrzygną się w drugiej turze. Polacy wybierali w niedzielę 12 lipca prezydenta, organ władzy wykonawczej, charakteryzujący się - w rodzimych realiach - wielkim mandatem poparcia (miliony wyborców).

W pierwszej turze wyborów prezydenckich żaden z kandydatów na ten urząd nie otrzymał ponad 50 proc. ważnych głosów. Wybory 28 czerwca 2020 roku wyróżniały się wysoką frekwencją, która przekroczyła 64 proc. i była najwyższa w historii jeśli chodzi o pierwszą turę. Ze względu na mobilizację elektoratów obu kandydatów wieści się, że zostanie wynik zostanie poprawiony w dzisiejszym głosowaniu. Obecny rekord to 68,23 proc. w drugiej turze w. prezydenckich z 1995 roku, gdy naród wybierał między Lechem Wałęsą a Aleksandrem Kwaśniewskim.

Wybory prezydenckie. O 7 rano ruszyło głosowanie w komisjach

Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7 rano. Z uwagi na epidemię koronawirusa przebiegało ono w formie mieszanej - większość wyborców (ponad 30 milionów) głosowała stacjonarnie, w obwodowych komisjach wyborczych. Dwie gminy w Polsce i Polonia zagranicą głosowały już od kilku dni w formie korespondencyjnej. 

Zobacz także

Prezydent RP reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej, jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Kończy proces tworzenia ustaw, może jednak zastosować sprzeciw (weto), który z kolei może odrzucić Sejm, ale większością 3/5 głosów. Ma inicjatywę ustawodawczą, prawo do ułaskawiania i odznaczania orderami, desygnuje premiera i ministrów na rząd.

PKW przekazała, że pełne wyniki mają zostać ogłoszone najpóźniej we wtorek, 14 lipca. 

RadioZET.pl