Zamknij

Wybory 2020. Nowy sondaż, a w nim Trzaskowski przed Dudą

23.06.2020 23:06
Rafał Trzaskowski
fot. PAP

Andrzej Duda zdecydowanie wygrywa I turę wyborów prezydenckich, za nim jest Rafał Trzaskowski. Ale to kandydat KO minimalnie wyprzedza w II turze urzędującego prezydenta - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Polityki". 

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych zbadał na zlecenie tygodnika "Polityka" nastroje wyborcze na niespełna tydzień przed I turą wyborów prezydenckich. Wynika z nich, że o ile rezultat głosowania 28 czerwca jest łatwy do przewidzenia (rzecz jasna, jeśli chodzi o kolejność, a nie dokładny dorobek procentowy), o tyle wynik tego późniejszego o dwa tygodnie może już niektórych zaskoczyć.

I turę zdecydowanie wygrałby Andrzej Duda. Ubiegający się o reelekcję urzędujący prezydent uzyskałby w niej 43,1 proc. głosów. Miałby przy tym sporą przewagę nad najgroźniejszym rywalem, Rafałem Trzaskowskim, na którego głos zadeklarowało 27,4 proc. ankietowanych. 

Wybory 2020. Sondaż IBRiS: Trzaskowski w II turze przed Dudą

Jeszcze większa przepaść dzieli jednak kandydata Koalicji Obywatelskiej od pozostałych uczestników wyścigu. Zamykający podium, niezależny Szymon Hołownia cieszy się poparciem 10,1 proc. obywateli. Na szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza swój głos chce oddać 7,5 proc. respondentów.

Na wynik na poziomie 6,2 proc. liczyć może Krzysztof Bosak z Konfederacji, a na 4,5 proc. Robert Biedroń z Lewicy. 1,2 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosować bądź postawiłoby krzyżyk przy pozostałych kandydatach.

Zobacz także

Ciekawe robi się natomiast w II turze. Pomimo relatywnie dużej straty do Dudy, Trzaskowski wyprzedza minimalnie obecną głowę państwa stosunkiem 46 do 45,2 proc. Warto jednak nadmienić, że aż 8,8 proc. ankietowanych nie wskazało żadnego z kandydatów. 

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie planowo mają odbyć się w niedzielę 28 czerwca, a ewentualna druga tura, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów – 12 lipca. Przypomnijmy, że pierwotnie zaplanowano je na 10 maja, ale wówczas głosowanie zostało odwołane.

Zobacz także

W tegorocznych wyborach udział biorą: ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda (popierany przez PiS), Rafał Trzaskowski (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) oraz kandydaci niezależni: Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek, Paweł Tanajno i Mirosław Piotrowski. 

RadioZET.pl/polityka.pl