Zamknij
40%
27%
13%
7%
3%
2%
Andrzej Duda
Rafał Trzaskowski
Szymon Hołownia
Krzysztof Bosak
Robert Biedroń
Władysław Kosiniak-Kamysz
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
27%
Szymon Hołownia
13%
Krzysztof Bosak
7%
Robert Biedroń
3%
Władysław Kosiniak-Kamysz
2%

Wybory prezydenckie 2020 już 28 czerwca. Nowy sondaż prezydencki  Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 daje Andrzejowi Dudzie pewne zwycięstwo w I turze wyborów. Rafał Trzaskowski zanotował spory spadek poparcia.

Andrzej Duda w I turze wyborów prezydenckich mógłby liczyć na 40 procent głosów - wynika z nowego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Poparcie dla Dudy nie zmieniło się od poprzedniego sondażu telefonicznego pracowni Kantar z 18 czerwca.

Na drugim miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głosowanie na niego w pierwszej turze zadeklarowało 27 procent respondentów. To - jak podaje stacja - o 5 pkt proc. mniej niż w sondażu sprzed tygodnia.

Trzecie miejsce w badaniu zajął kandydat niezależny Szymon Hołownia, który uzyskał 13 proc. głosów, 3 pkt proc. więcej niż w poprzednim sondażu.

Chęć głosowania na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zadeklarowało 7 proc. ankietowanych (bez zmian), na Roberta Biedronia (Lewica) - 3 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), a na Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) - 2 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Pozostałych pięciu kandydatów uzyskało 0 proc. wskazań. 8 proc. respondentów nie potrafiła odpowiedzieć na kogo zamierza zagłosować w niedzielnych wyborach. Szacowana przez Kantar frekwencja wynosi 58 proc.

loader

Wybory 2020. Nowy sondaż prezydencki. Kto wygra w II turze? 

Ankietowani zostali również zapytani, na kogo zagłosowaliby 12 lipca, gdyby w II turze wyborów znaleźliby się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. 47 proc. respondentów deklaruje, że zagłosuje na Andrzeja Dudę (spadek o 1 pkt proc.). Na prezydenta Warszawy wskazało 45 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.).

Zobacz także

8 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem".

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób pełnoletnich.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24/PAP