Zamknij
38%
27%
8%
6%
6%
4%
Andrzej Duda
Rafał Trzaskowski
Szymon Hołownia
Krzysztof Bosak
Władysław Kosiniak-Kamysz
Robert Biedroń
Andrzej Duda
38%
Rafał Trzaskowski
27%
Szymon Hołownia
8%
Krzysztof Bosak
6%
Władysław Kosiniak-Kamysz
6%
Robert Biedroń
4%

Andrzej Duda traci poparcie w kolejnym sondażu. Kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymałby 27 procent głosów, a niezależny kandydat Szymon Hołownia mógłby liczyć na 8 procent poparcia - wynika z czerwcowego badania preferencji wyborczych Polaków, przeprowadzonego przez Kantar. 

Andrzej Duda według czerwcowego sondażu pracowni Kantar może liczyć na 38 procent poparcia wśród Polaków. W stosunku do majowego badania, notowania obecnie urzędującego prezydenta spadły o 1 pkt proc. Drugie miejsce zajął kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zdobywając 27 procent głosów. Trzecie miejsce należy do niezależnego kandydata Szymon Hołownia, który mógłby liczyć na 8 procent poparcia.

Kandydaci Konfederacji Krzysztof Bosak i PSL Władysław Kosiniak-Kamysz otrzymali po 6 proc. głosów. Na kolejnym miejscu uplasował się kandydat Lewicy Robert Biedroń otrzymując 4 proc. poparcia. Kantar podkreśla, że mniej niż co setny Polak zagłosowałby na byłego posła Kukiz'15 Marka Jakubiaka (0 proc. poparcia) oraz Stanisława Żółtka (Kongres Nowej Prawicy). 11 proc. badanych nie ma jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych.

Nowy sondaż prezydencki. Rafał Trzaskowski z największym wzrostem poparcia 

Z sondażu wynika, że w stosunku do wyników uzyskanych w maju, największy wzrost poparcia odnotowano w przypadku Rafała Trzaskowskiego (o 9 pkt proc.). W mniejszym stopniu wzrósł odsetek zwolenników Władysława Kosiniaka-Kamysza (o 3 pkt proc.) czy Roberta Biedronia (o 2 pkt proc).

Zobacz także

Wybory 2020. Duda przegrywa w II turze z Trzaskowskim i Hołownią 

Gdyby obecny prezydent Andrzej Duda spotkał się w II turze wyborów prezydenckich z Rafałem Trzaskowskim, uzyskałby 41 proc. głosów, podczas gdy kandydat KO otrzymałby wynik równy 43 proc. W takim układzie kandydatów II tury 16 proc. głosujących nie wiedziałoby jak zagłosować.

Gdyby w II turze znaleźli się Andrzej Duda i Szymon Hołownia, wyniki kształtowałyby się podobnie - na tego pierwszego zagłosowałoby 41 proc. wyborców, a na Szymona Hołownię – 43 proc. 16 proc. odpowiadających nie wiedziałoby na kogo oddać swój głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-10 czerwca na reprezentatywnej próbie 986 mieszkańców Polski w wieku powyżej 18 lat. Ze względu na epidemię metoda przeprowadzenia badania uległa zmianie na wywiady telefoniczne wspierane komputerowo. 

loader

Debata prezydencka w TVP 

Debata prezydencka w TVP rozpocznie się 17 czerwca o godzinie 21. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkają się z pozostałymi 9 kontrkandydatami w tegorocznych wyborach prezydenckich w Polsce. Debata prezydencka w studiu TVP potrwa 80 minut i poprowadzi ją Michał Adamczyk. Transmisja online i relacja na żywo na radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/Kantar