Zamknij

Wybory 2020. Pierwsza obietnica Dudy przed II turą. Chodzi o 700 tys. osób

29.06.2020 21:39
Andrzej Duda
fot. Zbyszek Kaczmarek/Reporter

Wybory prezydenckie 2020. Jeszcze w trakcie swojego wieczoru wyborczego Andrzej Duda złożył pierwszą obietnicę przed II turą. Prezydent obiecał dodatkowe świadczenia emerytalne członkom Ochotniczej Straży Pożarnej, który jest w Polsce prawie 700 tys. 

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 zaplanowana jest na 12 lipca. Zmierzą się w niej dwaj kandydaci, którzy w pierwszym głosowaniu w minioną niedzielę otrzymali najwięcej głosów - ubiegający się o reelekcję urzędujący prezydent Andrzej Duda, który według ostatniego late poll otrzymał 43,67 proc. głosów oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej, obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na którego wg late poll zagłosowało 30,34 proc. wyborców. 

Duda obiecał 400 plus dla strażaków. Prezydent: po cichu mi o tym mówią

Kampania przed II turą ruszyła więc na dobre. A prezydent zdążył już złożyć pierwszą wyborczą obietnicę przed dogrywką. Jak podaje Wirtualna Polska, podczas wieczoru wyborczego obiecał dodatkowe emerytury dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest ich w Polsce ok. 700 tys., a - zdaniem WP - ci najbardziej doświadczeni mogliby liczyć nawet na 400 zł. 

Czas jest, żeby rozwijająca się Polska pomyślała o jakimś świadczeniu emerytalnym dla tych, co lata przesłużyli w Ochotniczej Straży Pożarnej. Po cichu mi o tym mówią na dziesiątkach, setkach spotkań, które odbywam z rodakami w całej Polsce

- powiedział Duda. Podkreślał jednocześnie, że "miliony złotych są przeznaczane na to, aby mogli realizować swoją ochotniczą służbę" (cytat za: wp.pl). Portal podaje, że była to część wystąpienia, w którym prezydent przypomniał zasługi swoje oraz obozu PiS dla przedstawicieli służb mundurowych. 

B. senator i strażak o słowach Dudy: niech się bierze do roboty, a nie tylko gada

Czy propozycja Andrzeja Dudy spodoba się strażakom? Jeśli tak, to nie wszystkim. Krytycznie wyraził się o niej m.in. Janusz Konieczny, były senator i wieloletni samorządowiec z Podkarpacia, obecnie wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Niech się bierze do roboty, a nie tylko gada. Przecież w Sejmie od trzech lat znajduje się projekt ustawy w tej sprawie. PiS skierował go do konsultacji w trzech komisjach, czyli sejmowej zamrażarki

- powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską, dodając, że gdy przed kilkoma miesiącami w imieniu strażaków prezentował w Sejmie projekt ustawy, na sali obecnych było jedynie paru polityków Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja byłem kiedyś senatorem i wiem, o co tu chodzi. Andrzej Duda wspomniał o dodatku, bo w zeszłym tygodniu Rafał Trzaskowski, obiecał nam 5 proc. dodatku emerytalnego za każde 10 lat pracy przy akcjach. Środowisko strażackie uodporniło się na obietnice - stwierdził Konieczny.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy

Zobacz też: Małgorzata Trzaskowska. Kim jest żona Rafała Trzaskowskiego?

Zobacz też: Agata Kornhauser-Duda. Kim jest Pierwsza Dama Polski? 

RadioZET.pl/wp.pl