Zamknij

Wybory 2020. Prezydencka sonda RadioZET.pl: Na kogo zagłosowałbyś w wyborach?

22.06.2020 13:01
PAŁAC PREZYDENCKI
fot. MONKPRESS/East News

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się już za tydzień – w niedzielę 28 lipca. RadioZET.pl sprawdza na bieżąco poparcie, jakim cieszą się politycy w Polsce. Tym razem pytamy, na kogo zagłosowałbyś w wyborach prezydenckich? Weź udział w naszej anonimowej sondzie.

28 czerwca idę na wybory. Chodź ze mną! - dołącz do grupy osób, którym los Polski nie jest obojętny

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca, ich ewentualna druga tura - 12 lipca. Według ostatnich sondaży Trzaskowski cieszy się poparciem ok. 27-30 proc. badanych, a prezydent Andrzej Duda - ok. 40-43 proc. Wiele wskazuje na to, że to właśnie ci dwaj politycy spotkają się w wyborczej dogrywce. Według najnowszego sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski, kandydat KO ma coraz większe szanse na pokonanie obecnie urzędującego prezydenta w II turze wyborów. Poparcie dla Dudy i Trzaskowskiego zrównało się.  

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. 

Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 roku. Jego pięcioletnia kadencja upłynie 6 sierpnia 2020 roku. 

RadioZET.pl