Zamknij

Wybory 2020. Dwóch faworytów w grze o II turę. Duża przewaga nad resztą stawki

19.06.2020 18:44
Duda Trzaskowski sondaż
fot. Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zdecydowanie prowadzą w stawce, będąc już praktycznie pewnymi uczestnikami II tury wyborów - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. Pozostali kandydaci zdają się walczyć po prostu o jak najlepsze rezultaty. 

Z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu jasno wynika, że w grze o II turę wyborów liczą się już właściwie tylko dwaj kandydaci. To ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, na które głos deklaruje 41,4 proc. ankietowanych oraz prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, którego popiera 28,2 proc. badanych.

Warto nadmienić, że w porównaniu do poprzedniego badania IBRiS dla Onetu, Duda traci 1,9 pkt proc., natomiast Trzaskowski zalicza imponujący wzrost aż o 12,2 pkt proc. 

Duda i Trzaskowski na czele: IBRiS: skład II tury praktycznie ustalony

Pozostali uczestnicy wyścigu walczą już po prostu o jak najlepsze wyniki. To: szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (8,3 porc. poparcia), kandydat niezależny Szymon Hołownia (8,1 proc.), Krzysztof Bosak z Konfederacji (4,6 proc.), Robert Biedroń z Lewicy (3,8 proc.). Na głosy mniej niż 1 proc. respondentów mogą liczyć: Paweł Tanajno (0,6 proc.), Waldemar Witkowski (0,4 proc.), Stanisław Żółtek (0,2 proc.), Marek Jakubiak (0,1 proc.) i Mirosław Piotrowski (0,0 proc.). 4,5 proc. ankietowanych nie wskazało na żadnego z kandydatów. 

Zobacz także

Przewidywana frekwencja w I turze wyniosła aż 66,5 proc., natomiast 20,7 proc. obywateli deklaruje, że w przyszłą niedzielę nie pójdzie do urn. Badanie zostało przeprowadzone 18 czerwca metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. 

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie planowo mają odbyć się w niedzielę 28 czerwca, a ewentualna druga tura, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów – 12 lipca. Przypomnijmy, że pierwotnie zaplanowano je na 10 maja, ale wówczas głosowanie zostało odwołane.

Zobacz także

W tegorocznych wyborach udział biorą: prezydent Andrzej Duda (popierany przez PiS), Rafał Trzaskowski (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) oraz kandydaci niezależni: Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek, Paweł Tanajno i Mirosław Piotrowski. 

RadioZET.pl/Onet.pl