Zamknij

Kolejny sondaż na II turę. Duda wygrywa minimalnie. Nie może być pewien wygranej

30.05.2020 08:52
Andrzej Duda
fot. PAP

51,32 proc. dla Andrzeja Dudy i 48,68 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - takie wyniki przytacza w weekendowym wydaniu "Super Express", powołując się na najnowszy sondaż o II turze wyborów prezydenckich, jaki na jego zlecenie wykonał Instytut Badań Pollster. 

Jak podkreśla gazeta, w II turze wyborów znajdzie się prezydent Andrzej Duda. "Nadal jest na prowadzeniu, ale na jego najgroźniejszego rywala wyrasta kandydat z najkrótszym stażem w kampanii" - pisze "SE", powołując się na wyniki najnowszego badania, jakie na jego zlecenie wykonał Pollster.

Sondaż zrealizowano w dniach 26-27 maja 2020 r. na próbie 1038 dorosłych Polaków. Według dziennika, gdyby doszło do pojedynku Duda-Trzaskowski, na pierwszego chce głosować 51,32 proc. Polaków, zaś na drugiego 48,68 proc.

To efekt nowości. Trzaskowski pojawił się (...) w środku kampanii wyborczej, wszyscy na niego zwracamy uwagę

- komentuje w rozmowie z dziennikiem prof. Rafał Chwedoruk z UW. Jego zdaniem w przeciwieństwie do wielu kontrkandydatów, szczególnie Szymona Hołowni, jest politykiem bardziej rozpoznawalnym w skali krajowej. 

Rozlicz PIT i pomóż podopiecznym Fundacji Radia Zet!

Co jeszcze wpływa na taki wynik sondażu? Zdaniem politologa działa tu mechanizm polaryzacji politycznej. – Istotna część wyborców jest wciąż motywowana „antypisem” aniżeli sympatią, czy aprobatą dla programu jakiegokolwiek kandydata opozycji - twierdzi. 

Zobacz także

W starciu Andrzeja Dudy z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w II turze za obecnym prezydentem opowiedziałoby się 51,99 proc. respondentów, a lider PSL zyskałby 48,01 proc. poparcia. W przypadku pojedynku Andrzeja Dudy z Robertem Biedroniem głosy rozłożyłyby się odpowiednio: 55,07 proc i 44,93 proc. W rywalizacji z Szymonem Hołownią (44,57 proc.) Andrzej Duda otrzymałby 55,43 proc. poparcie, a pojedynek z Krzysztofem Bosakiem wygrałby wynikiem 58,53 proc. wobec 41,47 proc.

Kolejny sondaż pokazuje minimalną przewagę Dudy

Przypomnijmy, że w piątek publikowaliśmy inny sondaż, wykonany przez pracownię Social Changes dla portalu wpolityce.pl, w którym również analizowano różne warianty II tury. Zestawiono w nich Andrzeja Dudę z każdym z pięciu najważniejszych rywali.

Zobacz także

Według badania, we wszystkich przypadkach urzędujący prezydent na ten moment zwyciężyłby w wyborach, ale jego przewaga nad potencjalnym przeciwnikiem byłaby minimalna - np. Trzaskowskiego, Hołownię i Kosiniaka-Kamysza pokonałby w stosunku 51:49 (opcja ze zdecydowanymi wyborcami. 

RadioZET.pl/PAP/se.pl/wpolityce.pl

C